2008.10.16. 07:52
Már csak a megszállottak vállalnak háziorvosi ügyeletet?
A háziorvosok többsége nem szívesen vállal ügyeletet, mert anyagilag nem igazán éri meg számukra. Ahol nem kötelező, inkább más jövedelemkiegészítő forrás után néznek az orvosok.
— Ha megérné ügyelni a háziorvosoknak, itt állnánk sorban a rendelő előtt, hogy dolgozhassunk — mondta egy megyebeli háziorvos. — Nálunk, vidéken főként a fiatalabb orvosok vállalják el az ügyeletet, ha az nem kötelező, vagy azok, akik rá vannak szorulva egy kis fizetéskiegészítésre. Ezen kívül csak a megszállottak dolgoznak ügyeletben, hiszen akinek vannak egyéb lehetőségei, azok más módon keresik meg a kenyérre valót.
Szolnokon kötelező részt venni az ügyeletben
Dr. Hoksári László elmondta, hogy a háziorvosok kisebb része vesz részt az ügyeletben. Tapasztalata szerint Szolnokon nem jellemző, hogy a fiatalabb orvosok vállalnák a plusz munkát, mert ilyet ritkán találni a megyében is.— Negyven, ötven év az orvosok átlagéletkora, akiknek nem csak szakmai kihívást, hanem fizetéskiegészítést is jelent az ügyelet — folytatta. — Hétvégeken körülbelül 1900 forintos az órabérük, hétvégenként és ünnepeken magasabb ez az összeg. A háziorvosoknak kötelező az ügyeletben történő részvétel, kivéve, ha az ügyelet működtetője mentesíti. Szolnokon mentesítésről nincs tudomásom.— Az ügyeleti díj egyik részét az állam adja, ezt az összeget egészítik ki saját erőből a szolnoki kistérség települési önkormányzatai — tájékoztatott dr. Hoksári László, a Magyar Orvosi Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Területi Orvosi Kamara alelnöke. — Az előbbi meghatározott összeg, utóbbi megállapodás tárgya. Az ügyeleti díjazás címén kapott fejkvóta az évek során minimális mértékben ugyan, de emelkedett. Sok helyen nem az önkormányzatok szervezik a háziorvosi ügyeletet, hanem vállalkozások. Szolnokon például az Emergency Service Kft. kapja az állami támogatást, cserébe szervezi az orvosok ügyeleti ellátását. A háziorvosi ügyelet szervezésében vannak minimális feltételek, amelyeknek teljesülniük kell. Ilyen például a gépkocsi, gépkocsivezető vagy az ügyeletes nővér. Mindezek biztosítása kevésbé költséghatékony egy kislétszámú településen, mint egy nagyobb, többszázezer lakosú helyen. Például jóval kedvezőbbek az utazási költségek egy nagyvárosban, mint városon kívül, ahol több tíz kilométerekre is ki kell járni.
A megyei kamara alelnöke úgy nyilatkozott, hogy a szolgáltatóval történhet béralku, ám az adott költségkeretek között jelenleg nem várható emelés. Később, a jelenlegi szerződés lejárata után, egy új közbeszerzési eljárás során már lehet elvárás például egy minimál órabér adása, ami a későbbiekben infláció követően emelkedne. Sok orvos azonban kiszolgáltatott helyzete miatt a jövedelem érdekében alacsonyabb díjért is elvállalja az ügyeletet. Ez akadályozza a minőségi munkáért megfelelő bér elv megvalósulását. Állami kézben lévő egészségügy esetén egységes finanszírozási rendszer alakulhatna ki és ezáltal egységes bért lehetne adni országszerte. Az egyébként is alulfinanszírozott önkormányzatok nem győzik a rések betömését. Amennyiben törvényi rendelkezés kényszerítené ki az önkormányzatok kötelezettségvállalását, akkor a forrást is mellé kellene rendelni.
Megkerestük az ügyeleti ellátást szervező kft-t, ahol elmondták, több más megyétől eltérően Jász-Nagykun-Szolnok megyében körülbelül öt százalékos különbség van a háziorvosok ügyeleti órabérének összege között településenként, ha összehasonlítjuk azokat.
— Negyven, ötven év az orvosok átlagéletkora, akiknek nem csak szakmai kihívást, hanem fizetéskiegészítést is jelent az ügyelet — folytatta. — Hétvégeken körülbelül 1900 forintos az órabérük, hétvégenként és ünnepeken magasabb ez az összeg. A háziorvosoknak kötelező az ügyeletben történő részvétel, kivéve, ha az ügyelet működtetője mentesíti. Szolnokon mentesítésről nincs tudomásom. -->