2008.09.28. 08:33
Mire elég télen a nyugdíj?
Idén korán lehűlt a levegő, így lehetséges, hogy a tél is hamarabb beköszönt. A kis nyugdíjasoknak be kell osztaniuk pénzüket, hogy ki tudják fizetni számláikat és a napi betevőre is jusson.
— Hiába több szobás az otthonunk, csak egy szobában fűtünk. Másutt nem gyújtunk be, még a konyhában sem, így az ebédünket is az egyetlen meleg helységben esszük meg — mondja a tiszapüspöki Tóth Istvánné, Anna néni.
1,1%-os kiegészítő nyugdíjemelés novemberben
Az emelés összege az átlagnyugdíj esetében havi 880 forint, ami 10 hónapra visszamenőlegesen jár (azaz átlagosan 8800 forint). A nyugdíjasok a szokásos novemberi nyugdíjkifizetés napján egy összegben, egyszerre kapják meg a novemberi, de már emelt összegű nyugdíjat; az emelés tíz hónapra visszamenőleg járó összegét; a 13. havi nyugdíj második részletét; valamint a 13. havi nyugdíj első, márciusban kifizetett részletének korrekciós különbözetét is.
Mint azt Anna nénni elpanaszolta, nagyon drága a villany, a gáz, a nyugdíjuk pedig nagyon kevés.
— Havonta nagyjából 21 ezer forintot kapok, a férjem pedig 65 ezer forintot. Ebből szűkösen jövünk ki, félretenni pedig nem tudunk belőle — panaszolja Tóth Istvánné.
Általában harmincezer forintot költenek ételre-italra és egyéb szükséges dolgokra egy hónapban, a többit pedig a számlák befizetésére fordítja a psüpöki házaspár.
— Jó lenne egy kis nyugdíjemelés, mert minden egyre drágább lesz. Talán a pluszból ki tudnánk fizetni a megnövekedett számlákat — sóhajt Anna néni.
A szajoli Katona Jánosné Ica néninek is nagyon be kell osztania csekélyke nyugdíját. Sok-sok éve már, hogy egyedül él, így megtanulta már, hogyan fizesse a rezsit egy nyugdíjból.
— Sosem engedem 20 fok fölé emelkedni a szobában a hőmérsékletet. Minden szobában van hőmérő, így ha látom, hogy meleg van, gyújtólángra veszem a gázt — meséli Ica néni.
Mint azt a nyolcvanas éveit taposó hölgy elmondta, telente nem fűt a konyhájában, csak rövid időre kapcsolja be reggel. Az árammal és a vízzel is igyekszik spórolni.
— Este, miközben nézem a televíziót, szeretem ha van egy kis világítás. Áramot mégsem használok, hiszen a fiaméktól kaptam egy olyan lámpát, melyet a nap sugarai töltenek fel — árulja el titkát az idős asszony.
A vízzel pedig úgy takarékoskodik Katona Jánosné, hogy mosásnál lavort tesz a cső alá, amiben az utolsó öblítővizet gyűjti. Később azzal önti le a toalettet.
Más is igyekszik spórolni, hiszen sokba kerül a fűtés télen.
— Nálunk gázfűtéses a ház — meséli Bagdi László. — Mi már elég korán elkezdünk spórolni a télre, konkrétan nyár elejétől. A meleg időszakban, amikor nem nagyon kell fűteni, mi akkor is több gázfogyasztást diktálunk be, így a téli hónapokban nem kapunk olyan magas számlát — mondja Laci bácsi.
Az idős úr bár tudja, hogy ez nem túl szabályos, de máshogy nem tudják kifizetni a téli gázszámlát. Mikor hűvösre fordul az idő, az ablakokra és ajtókra szivacstömítést szoktak tenni, hiszen tapasztalataik azt mutatják, az is sokat jelent.
Akadnak olyan nyugdíjasok is, akik nemcsak gázzal fűtik a lakásukat.
— Amikor beáll a hideg időszak, én már fűtöm a házat — nem bírjuk már a feleségemmel a hideget — teszi hozzá a szolnoki Kiss András. — A mi házunkban mindenhol gáz van, még a vízmelegítő is gázüzemű, de van egy cserépkályha a nagyszobában. Ha mindent gázzal fűtenénk, nem bírná el a kettőnk nyugdíja a hidegebb hónapokban — mondja András bácsi.
A nyugdíjas éveit töltő Kiss András október tájékán megrendel egy kis tűzifát, meg a szomszéddal lenéznek az ártérre egy kis uszadékfáért. Mint mondja, rengeteg fűtésre alkalmas fa hever ott szanaszét, mi soha sem vágunk ki egyet sem.