2008.09.06. 13:52
Hó elején drágább lehet
Azonos hatóanyagtartalmú gyógyszerek különböző árakon kaphatóak a patikákban. Vajon a háziorvos dönt arról, hogy kinek melyik készítményt írja fel vagy a betegeknek is van ebbe beleszólásuk?
— A háziorvosom mindig többféle gyógyszert ajánl és azt is közli velem, hogy melyik mennyibe kerül — mondta a szolnoki Cakó József. — A hó vége felé mindig csak a legszükségesebb és az olcsóbb szereket választom, míg fizetés után megengedhetem magamnak, hogy a drágább fajtából vigyek haza, sőt ilyenkor vitaminokat is veszek magamnak.
Tíz-húsz százalék eltérés a hatékonyságban
Dr. Hoksári László arról is beszámolt, hogy a generikus készítménynek nyilvánított szerek az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) által bevizsgáltak és plusz, mínusz 10-20 százalék eltérést engednek meg a hatékonyságot tekintve a drágább és olcsóbb gyógyszerek között. Az azonos hatóanyagtartalmú készítményeknél ráadásul a társadalombiztosítási támogatás ugyanakkora. Így, ha a beteg a drágább készítményt választja, ugyanazért fizet többet.
— Attól függ, hogy a drágább gyógyszert választom-e, hogy mennyit ír fel az orvos — közölte a jászberényi Bárkányiné Erzsike. — Kevés számú készítménynél általában e drágábbat viszem haza, ám tíz doboz körüli mennyiségnél már meggondolja az ember, hogy mit válasszon. Ha beteg az egész család, mindenki az olcsóbb fajtát szedi.
Az egyik szolnoki gyógyszertárban elmondták, hogy amennyiben a beteg a számára drágább készítményt választja, kéri, azt a háziorvos rávezeti a receptre. Amennyiben a gyógyszertáros tud olcsóbbat is az orvos által felírtnál, akkor azt ajánlja.
— Zömében azt a szert adjuk, amit a háziorvos fölír, ha nincs készleten, felajánljuk helyette azt, ami van — közölte az egyik martfűi gyógyszertáros. — Persze az árakat is tudatjuk és ezek után a beteg dönti el, hogy mi az, amit még elbír a pénztárcája. Idősebbekre jellemző, hogy ha a jól bevált gyógyszerüket nem bírják kifizetni, akkor az azonos hatóanyagtartalmúak közül az olcsóbbat viszik haza.
— ''Korbácstörvény''-ként vált híressé a 2006-os gyógyszertakarékossági törvény, mely arra ösztönzi az orvosokat és minden gyógyszert felírót, hogy a lehető legolcsóbb szereket írják fel a betegeknek — tájékoztatott Dr. Hoksári László szolnoki háziorvos, a területi kamara alelnöke. — A kimutatásokat minden hónapban ellenőrzik és a túllépéseket szankcionálják, attól függően, hogy milyen százalékban lépték túl az országos átlagot. A szakorvosok által javasolt gyógyszereket sok esetben a háziorvosok írják föl a pácienseknek, és szintén ők azok, akiknek el kell ezzel számolni, amely nagy felháborodást is keltett — folytatta.
- A betegek terhelése elképesztő, nem pusztán az áremelések miatt, hanem a támogatások jelentős csökkenése miatt is. Viszont hiába javasolja az orvosa valakinek az olcsóbb készítményt, ha az illető a jól bevált gyógyszeréhez ragaszkodik. Aki a drágább szert kéri aláírásával igazolnia kell ezt. Nem lehetne pusztán rendeletileg szabályozni ezt a kérdést, hiszen minden ember más és más. Számtalan olyan idős emberrel találkozni, akiknek az egészsége a legfontosabb és hajlandóak is erre áldozni, hiszen már nem járnak utazni, szórakozni. Másrészt vannak, akik nem rossz anyagi körülmények között élnek, mégis az olcsóbb készítményeket választják.