2008.08.02. 09:35
Helyettesekkel is jól működik
Nyáron az orvosok is szeretnének szabadságra menni, ám az egészségügy nem egy olyan terület, ahol lehet 'lazítani'. A megyében viszont jól szervezett az orvosok helyettesítése, nem marad szakember nélkül egyetlen körzet sem.
— Rendelet szabályozza a helyettesítést — tájékoztatott Dr. Hoksári László, szolnoki háziorvos, a területi kamara alelnöke. — Nyári időszak alatt a helyettesítő orvosnak a helyettesített kollégája rendelőjében kell napi két órában a betegek rendelkezésére állnia, ami azzal járhat, hogy a saját rendelésén kevesebb időt tud tölteni. Ez azonban nem szokott problémát okozni, mert a nyári időszakban csökken a betegforgalom. Az orvosok az állandó gyógyszert szedőket pedig általában előre tájékoztatják arról, hogy mikor mennek szabadságra, a páciensek ennek megfelelően készülnek és íratják föl a szükséges készítményeket — folytatta.
— A vírusos hasmenés a leggyakoribb nyári betegségek közé tartozik, ám a szalmonellás megbetegedések nem jellemzőek a megyénkben. Összességében elmondható, hogy Szolnokon és környékén az orvosok szabadságolása jól szervezett. Az esetleges ütközések vagy megbetegedések miatt volt már példa arra is, hogy nyugdíjas belgyógyász háziorvost kértünk fel a helyettesítésre, hogy ne maradjon ellátatlanul egyetlen praxis sem. Orvosjelöltek nem szoktak helyettesíteni orvost, a jogszabályi előírásoknak megfelelően csak licencvizsgával tehetnék azt.
Nem csak a háziorvosi rendelőkben, hanem a kórházakban is biztosítani kell az ellátást a betegek számára nyáron is. Körültekintő szervezést igényel, hogy minden orvos el tudjon menni szabadságra.
— Szabadságolási terv készül intézményünkben a nyári időszak előtt, hogy minden dolgozó elmehessen pihenni — mondta Dr. Kovács László, a megyei Hetényi Géza Kórház — Rendelőintézet orvosigazgatója. — A nálunk dolgozók párokat alkotnak, hasonló végzettségű, szakképzettségű és gyakorlattal rendelkező szakemberek helyettesítik egymást. Nem fordulhat elő egyetlen szakterületen sem szakember-hiány. A nagyon speciális szakterületen dolgozó orvosokat a legnehezebb helyettesíteni. Ilyen nálunk például a szájsebészet, az immunológia és az égésplasztikai sebészet. A szolnoki MÁV Kórházban és a mezőtúri, valamint a jászberényi kórházban is besegítenek alkalmanként a nálunk dolgozó orvosok, hogy mindig legyen megfelelő számú szakember azokban az intézményekben is.
Az orvosigazgató arról is beszámolt, hogy bizonyos szakterületen nő, máshol csökken a betegforgalom nyáron. A fül-orr gégészeten például több a manulaműtét, hiszen a szülők szabadságuk alatt tudnak otthon maradni gyermekükkel a beavatkozás után.
— Azt tapasztaljuk, hogy az emberek nagy része kisebb műtéteiket még mindig a szabadságaik idejére időzítik, mert féltik a munkahelyüket, így nem mernek táppénzre menni — folytatta Dr. Kovács László. — Természetesen a hosszabb lábadozást igénylő beavatkozások esetén ''kénytelen'' a beteg egyeztetni munkáltatójával és kihasználni a táppénz nyújtotta lehetőséget.
A Mezőtúri Városi Kórházban is meg tudják oldani a helyettesítést, minden szakrendelés működik, tudtuk meg Harsányi Zsolttól, a kórház főigazgatójától. A zökkenőmentes működés érdekében Szolnokról, Karcagról, Túrkevéről és Debrecenből is érkeznek szakorvosok a mezőtúri kórházba a nyári szabadságolások idején.