Közélet

2008.07.09. 07:30

Inkább külföld? Kevés a háziorvosi fizetés

Egyre ritkábban lehet fiatal háziorvosokat látni a rendelőkben, a friss diplomások nem lépnek idősebb kollégáik helyére. Elképzelhető, hogy néhány év múlva hiány lesz háziorvosokból?

Daróczi E. — Békési B.

— A háziorvosok átlagéletkora 58 és 60 év közötti az egész országban, de sokan még 70 év fölött is praktizálnak — mondta Dr. Sinkó Káli Róbert, szolnoki háziorvos. — Főként a kisebb településeken jellemző, hogy nem tudják eladni a praxist, mert nincs kinek, elértéktelenedett. A friss diplomások 45-50 százaléka külföldön kezd el dolgozni, a friss diplomások jelentős része nem orvosi pályán helyezkedik el. Egyre kevesebb a fiatal, szakképesítés előtt álló orvosjelöltek száma is. Még nem látom, hogy amikor én idősebb leszek, ki fog engem ellátni — folytatta.

Osztás-szorzás háziorvos-módra

— A háziorvosi praxisok javadalmazása nem inflációkövető. A teljesítményarányos díjazás alapját képező pontérték minden hónapban változik, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) dönt arról a vonatkozó kormányrendelet alapján. A legújabb (márciusi) adatok most jöttek meg.

Pontértékek márciusban

4 éves korig 4,5 pont

5-14 éves korig 2,5 pont

15-34 éves korig 1 pont

35-60 éves korig 1,5 pont

60 év fölött 2,5 pont

Ez alapján egy 15 és 34 év közötti beteg után 163,369 forintot kap a háziorvos. A kisgyermekek és idősek után többet fizetnek, a pontértékeiket kell beszorozni a 163,369 forinttal. Hat évvel ezelőtt ez az összeg 170 forint fölötti volt. Kihangsúlyozom, hogy nem a fizetés az elsődleges, a problémákat elsődlegesen a jogszabályok ellentmondásaiban és az ehhez társuló állandó fenyegetettségben látom, amit egy mesterségesen gerjesztett egészség-, és orvosellenesség tesz még nehezebbé.

Megyénkben hiány van háziorvosokból

A települések költségvetésétől is függenek az orvosok

— Nagyon sok múlik az önkormányzatok anyagi hozzájárulásán — mondta Dr. Hoksári László, a területi kamara alelnöke, gyakorló háziorvos. — Szolnokon az utóbbi egy év folyamán jelentős támogatást kapott az alapellátás. A hazai helyzet javítása érdekében elindult 2006-ban a praxisprogram, melynek lényege, hogy a pályakezdő gyakornokok szakmai felügyelet mellett elkezdhetnek dolgozni fix díjazás ellenében. Ez azonban nem jelent végleges és tökéletes megoldást a problémára. A háziorvosok társadalmi és anyagi megbecsülését kellene helyreállítani és fokozni nem csak itthon, hanem egész Euróbában.

— Amikor én kezdtem, még nagy számban indultak a pályán fiatal szakorvosok, nem úgy, ahogyan most — tájékoztatott Dr. Hoksári László, a területi kamara alelnöke, aki egyben gyakorló háziorvos is Szolnokon. — Viszont aki elkezdett praktizálni, nem is szeretné azt abbahagyni, mert a nyugdíja nem biztos, hogy fedezné korábbi életszínvonalát. A megyében tízen fölül van a betöltetlen háziorvosi praxisok száma, és nem sok remény van, hogy ezek telítődnek a későbbiekben. Főként a kisebb településeken kilátástalan a helyzet.

— A karcagi Kátai Gábor Kórház Háziorvosi Intézményében most mind a 8 felnőtt és 5 gyermekkörzetben van állandó orvos, akik többsége idősebb — tudtuk meg dr. Kapusi Lajos orvosigazgatótól.
— Tavaly döntöttem úgy, hogy megpályázom a megüresedett a házi gyermekorvosi állást — mondta dr. Bite László háziorvos, aki Szegedről érkezett Karcagra. — Ez kihívás volt számomra és nem bántam meg döntésemet. Igyekszem a kórházi tapasztalataimat a körzetben kis betegeim gyógyításában is hasznosítani. Nem mennék külföldre gyógyítani, mivel a családom már ideköt.

Nem mindenki menne külföldre

— Én azért lettem háziorvos, mert erre lettem elhíva, emellett orvos szüleim példája is motivált a választásban — mondta Dr. Cs. Szabó Zsolt felnőtt körzetben. — Ha újrakezdhetném ismét orvos lennék. Bár elkezdtem feleleveníteni szakmai angol tudásomat, de egyelőre nem tervezem, hogy külföldre menjek. Mivel a körzetek anyagi helyzetét a vizitdíj megszűnése óta sem rendezték, így nem tudunk méltó béreket adni a nővérnek és magunknak sem — folytatta. — A jelenlegi kompenzáció fele annak, amit a vizitdíj idején kaptunk. Ebből nem telik a praxis fejlesztésére sem. Bízom abban, hogy csökkennek majd az     adminisztrációs terheink és több idő jut a betegekkel való napi kapcsolatra — mondta a doktor, akinél Agócs László ötödéves orvostanhallgató tölti most szakmai gyakorlatát.

— Már kisiskolásként nagyon szerettem a biológiát, s a gimnáziumban fogalmazódott meg bennem a gyógyítás gondolata, innen egyenes volt az út az orvosira. Bár ha végzek nem háziorvos, hanem sebész vagy traumatológus szeretnék lenni, itthon szeretnék gyógyítani.

5-14 éves korig 2,5 pont

15-34 éves korig 1 pont

35-60 éves korig 1,5 pont

60 év fölött 2,5 pont -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!