2024.10.29. 15:30
56-os forraldalmár féltve őrzött történelmi ereklyéje került a földvári múzeumba
Rendhagyó megemlékezést tartottak a tiszazugi városban. Marton Gyula, 56-os forradalmár Tiszaföldvárra érkezett. Az ünnepségen felidézték az évtizedekkel ezelőtt történteket.
Városi ünnepségen emlékeztek meg az 1956-os forradalomról a tiszazugi város művelődési házában. A rendezvényen személyesen is jelen volt Marton Gyula. Az 56-os forradalmár Tiszaföldvárra utazott, hogy egy történelmi ereklyével ajándékozza meg a várost.
A Földvári Hírlap közösségi oldalán közzétett beszámolóból kiderült, hogy a tiszaföldvári kötődésű Marton Gyula az 1956-os forradalom kitörésekor az Óbudai Árpád Gimnázium tanulója volt.
– Fiatalos hevülete és szabadságvágya okán hamar az események középpontjában találta magát. Részt vett a budapesti nemzetőrség munkájában is, a vidékről Budapestre küldött élelmiszer adományok szétosztásában is segített – fogalmaztak.
Az 56-os forradalmár Tiszaföldvárhoz kötődik
Megtudtuk, az adományt szállító teherautók között számos éppen Tiszaföldvárról érkező is volt, rajta a helyiek adományaival. Marton Gyula az események közepette magánál tartott magyar zászló közepéről, kés hiányában kiégette a vörös csillagos címert.
Ezt a zászlót évtizedekig rejtegették lakásukban egy vörös lobogóba bugyolálva. A történelmi ereklyét a rendszerváltáskor és azt követően számos eseményen és megemlékezésen Marton Gyula magánál tartotta, most azonban Tiszaföldvárnak adományozta
– közölték.
A lobogót Hegedűs István polgármester vette át, a zászlót a Tiszazugi Földrajzi Múzeumban helyezik el, és minden október 23-án az ünnepi műsort ékesíti majd.
Emberek sorsát elevenítették fel
A beszámolóban leírták, a zászlóátadást követően ifj. Kovácsik Antal, az Óbudai Árpád Gimnázium történelem - német szakos tanára tartott megemlékező beszédet. Ebben a forradalom és szabadságharc fontosabb eseményeit elevenítette fel. Példákkal szemléltette a forradalomban résztvevő emberek sorsát és tragédiáit.
Menet indult a földvári kopjafához
Az eseményen a Hajnóczy József Gimnázium, Humán Szakgimnázium és Kollégium diákjainak műsorát tekinthették meg a jelenlévők. A program megemlékező menettel folytatódott a kopjafához, ahol koszorúkat helyeztek el.