2024.07.06. 17:00
Szívvel-lélekkel alkottak, kiállítás nyílt a szakkörök kézmunkáiból Jászszentandráson
A kézműves tevékenységek kiváló időtöltést nyújtanak és pozitív hatással vannak többek között a lelki egészségre. Ezt tapasztalták meg hétről hétre a jászszentandrási hímző és nemezelő szakkör tagjai. Csodálatos alkotásaikat közös kiállításon mutatják be a Helytörténeti Gyűjteményben.
Jász hímzés motívumkincseivel díszített terítőket, meseszép színes nemez táskákat, vállkendőket csodálhatnak meg a látogatók a Helytörténeti Gyűjteményben. A hímző és nemezelő szakkör tagjainak szívvel-lélekkel készített munkáiból nyílt kiállítás július 13-ig tekinthető meg.
Álomból valóság: kiállításon mutatják be kézműves alkotásaikat a szakkörök
A hímző szakkör tagjait a hagyománytisztelet vezérli. Immár három éve saját örömükre gyűlnek össze havonta több alkalommal.
– A hímzés művészete sok ezer éves múltra tekint vissza, de ma már szinte feledésbe merült, kevesen művelik – kezdte köszöntőjét a szakkörök közös kiállításán Dávid Sándorné. Kiemelte, hogy közösségben jobban megy az alkotás, gyorsabban telik az idő és a hímzés terápia is. A szakköri foglalkozásokon kezdetben a szálhúzásos technikával ismerkedtek meg, majd a jászok és a palócok hímzésvilága került sorra. A közösség fontos célja, hogy tudásukat átadják a fiataloknak, ezért örömmel vették, amikor a negyedik osztályos lányok ellátogattak a foglalkozásukra. A hímző szakkör a hevesi Csillagvirág Népművészeti Egyesület szakmai és anyagi segítségével, a Csoóri Sándor Program támogatásával működik. A kiállításon az utóbbi egy év munkáit mutatják be.
Megtudtuk, hogy a nemezelő szakkör a Nemzeti Művelődési Intézet „A Szakkör” programja keretében már második éve működik a településen. Tagjai a hagyományos kézműves technikák iránt érdeklődő kreatív hölgyek, akiknek a nemezelés sok vidám, meghitt és sikerélményekkel teli pillanatot szerzett az elmúlt időszakban. Megismerték többek között a gyapjú tulajdonságait, megmunkálásának fortélyait.