2024.02.22. 16:30
Tornadresszben szavalt Endre király az újszászi iskolában – galériával
Visszahozni a Z generációt az online térből – ennek mikéntjét mutatta be a rendhagyó színházi foglalkozás Újszászon.
Passzentos tornaruhában lépett be csütörtökön az újszászi Rózsa Imre Technikumba az akrobatikus Endre király, aki András. Csodálkoztak is az iskola növendékei, mi sül ki ebből, de a vége nagy nevetés lett.
II. András – modernre szabott – bőrébe ugyanis budapesti színész bújt, aki színpadi társával együtt kétszemélyes interaktív zenés komédiában adta elő az aranybulla történetét a suliban. A színházi előadásba bugyolált történelemóra nem kis derültséget okozott a fiataloknak, akik a meg-megállított fellépés közben referálhattak történelemtudásukról is.
De színpad volt csütörtökön az egész iskola, ahová a KultUp elnevezésű közösségfejlesztő foglalkozás fészkelte be magát egész napra. A program célja az, hogy országszerte, így most épp Újszászon is minőségi színházi élményhez juttassa a diákokat.
A modernizált aranybulla mellett Újszászon előadták például Káin és Ábel történetét, volt újragondolt József Attila monodráma, de tartottak kommunikációfejlesztő csapatversenyt is. Csupa olyan dolog, amely értéket közvetít a fiatalok felé. A zenei foglalkozást például nem kisebb nevek, mint a Liszt Ferenc-díjas zongorista, Várnagy Andrea, és az ugyancsak Liszt-díjas zeneszerző, Barabás Árpád tartották. Beszélgetésükből kiderült, hogyan alkották újra a legszebb magyar szerelmes népdalokat, vagyis hogyan élték meg a szerelmet – és máris ott voltunk a középiskolások előtt tornyosuló nagy-nagy kérdésnél.
– A közösségépítés a szándékunk, a magyar klasszikusokon keresztül – mondta el hírportálunknak Pomlényi Attila, a KultUp oktatási referense. – A művészeti gondolkodásmód, a kultúrafogyasztás, kreatív gondolkodás serkentése a célunk, mindaz, ami egy kissé visszarántja a Z generációt az online világból. Az ő ingerküszöbüket próbáljuk így elérni, számukra is élvezetes előadásokkal. Rengeteg pozitív visszajelzést kapunk, vagyis úgy látjuk, az igény megvan a közvetlen kommunikációra a mai fiatalság körében is – fejtette ki.
Kovács Nándor Józsefné iskolaigazgató elmondta, a Honvéd Kadét Program partnerintézményeként csatlakoztak a roadshowhoz, amelyben az iskola minden tanulója részt vett. Úgy vélte, fontos, hogy a színházi élmény eljusson a vidéki iskolákba is, a diákok pedig élvezték az előadásokat.
Zenés komédia az újszászi iskolában
Fotók: Mészáros János