Videóval

2023.10.07. 15:25

Lélegzetelállító virtuális rekonstrukciót készítettek a ma már nem létező berényi épületről

Régi fotók, dokumentumok alapján virtuálisan rekonstruálták az egykori jászberényi zsinagógát, melynek helyén a városi könyvtár épülete található. A modern, háromdimenziós technológiának köszönhetően a virtuális séta során kívülről újra megcsodálható az 1890-ben emelt kéttornyú, hagymakupolás zsinagóga és környéke. A projektet az Országos Könyvtári Napok minapi sajtótájékoztatóján mutatták be a Jászberényi Városi Könyvtár munkatársai.

Illés Anita

Az Országos Könyvtári Napok jászberényi programjairól is beszámolt Parti Csaba (balra), Takács Hedvig (középen) és Kovács Péter (jobbra)

Fotó: Pesti József

A holokauszt pusztítása miatt a jászberényi zsidó hitközség elnéptelenedett. 

– Az egyre elhanyagoltabb állapotban lévő zsinagóga épületét az országos zsidó vezetés 1965-ben eladta a városi tanácsnak. Kérésük az volt, hogy kulturális célra hasznosítsák az épületet. Az egykori zsidó templomot végül 1968-ban lebontották. Eredetileg az épület átalakítása volt a cél, de ez nem valósult meg. Alapja megtartásával 1970-ben egy lapostetős, dobozszerű épületet emeltek a városi könyvtár számára. Ezt 2005-ben Sáros László jászberényi főépítész tervei alapján átépítették, szinte az egykori templom alapjáig bontották vissza és a mai, háromszintes épületet emelték a helyére. A könyvtár kéttornyos fő frontja, formája az egykori zsinagógát idézi – tudtuk meg Kiss Erika újságíró, helytörténeti kutató A jászsági zsidóság emlékeiből című könyvéből.

1968-ig a könyvtár helyén állt a jászberényi zsinagóga. Épületéből sajnos nem sok minden maradt, ezért úgy gondoltuk, hogy korabeli dokumentumok, fotók, tervrajzok segítségével emléket állítunk az egykori zsidó templomnak, hitközségnek 

– emelte ki a sajtótájékoztatón Parti Csaba helyismereti könyvtáros.

– A régmúlt felidézésében és minél élethűbb ábrázolásában a korabeli dokumentumok mellett Zajákné Korda Julianna és Kertész Tamás volt a segítségünkre – vette át a szót Kovács Péter. A városi könyvtár igazgatója elmondta, a 3D-s rekonstrukciót Fodor Zsolt készítette, a kivitelezést pedig a Városi Könyvtárért Alapítvány finanszírozta.

– Első körben a zsinagóga külső háromdimenziós virtuális rekonstrukciója készült el, de szeretnénk majd ezzel a technológiával a belső újjáépítést is elvégezni, melyhez támogatókat keresünk. Komoly problémát jelent, hogy a belterekről nem sok fotó maradt meg, ezért a belső rekonstrukció megvalósítása nehezebb feladat lesz – beszélt a további tervekről Kovács Péter. 

Mint mondta, az intézmény az elmúlt időszakban több olyan helytörténeti anyagot megkapott, ami felkerült a könyvtár honlapjára. Ilyen például a jászsági rádióállomás története. A könyvtár munkatársai egyik fontos feladatuknak tartják, hogy minél több helyismereti anyagot gyűjtsenek össze és azt mindenki számára elérhetővé tegyék.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!