2024.09.03. 17:25
Szolnoki szakemberek munkájára épül a Stadler világújdonsága – videókkal
„Zöld” mozdonyt állított elő a svájci vasútijármű-gyártó cég, a Stadler Rail AG. Az RS Zero néven futó vasparipa különlegessége, hogy egyesítette az akkumulátoros és az üzemanyagcellás megoldást, hogy károsanyag-kibocsátás nélkül közlekedhessen a szerelvény. A prototípus kocsiszekrénye a friss Gróf Szapáry Gyula-díjas Stadler Szolnok Vasúti Járműgyártó Kft. üzemében készült.
Az RS Zero annak a Regio-Shuttle RS1 modellnek az utódja, amely az egyik legnépszerűbb jármű a német regionális vasúti közlekedésben. Németországban és Csehországban összesen mintegy ötszáz darab RS1-est helyeztek forgalomba az elmúlt 28 évben. Ezek a járművek dízelmotorral működnek, ezért a Stadler fejlesztésénél az elsődleges szempont a környezetbarát működés volt.
A svájci vasútijármű-gyártó cég hivatalosan a közelmúltban mutatta be járművét a szakmai közönségnek a világ vasúti járműiparának legjelentősebb eseményén, a berlini InnoTranson.
Mint arra a Stadler a hírportálunknak eljuttatott közleményében rámutatott, jelenleg
két modern és környezetbarát hajtástechnológia áll rendelkezésre: a hidrogén és az akkumulátor.
Mindkettő lehetővé teszi a jövőben a mellékvonalak szén-dioxid-kibocsátásmentes üzemeltetését. A nem villamosított mellékvonalak számára környezetbarát megoldást kínáló innováció magyar kezek munkáját is dicséri, hiszen
a prototípus kocsiszekrénye a Stadler szolnoki kocsiszekrény-üzemében készült.
A magyar hozzáadott értékkel készült RS Zero új fejezetet nyithat a fenntartható mobilitás terén.
A Berlinben bemutatott RS Zero prototípusa egy egykocsis, hidrogénhajtású jármű, amelynek kocsiszekrénye magyar szakemberek munkájával a Stadler szolnoki üzemben készült, amely mára a legnagyobb ilyen üzem a vállalatcsoporton belül.
A prototípus belső berendezésénél különös hangsúlyt fektettek a fenntartható anyagok használatára. A padlóburkolat például mintegy 98 százalékban megújuló nyersanyagokból készült, és mentes a szintetikus gumitól, valamint lágyítószerektől. Az oldalfalak burkolata újrahasznosított anyagokból, többek között PET-palackokból készült, a beépített légkondicionáló rendszer pedig rendkívül klímabarát hűtőközeggel működik.
Az alábbi videó betekintést nyújt az RS ZERO gyártási folyamataiba, beleértve a szolnoki kocsiszekrény üzemben végzett munkára:
Itt pedig megtekinthető a jármű exkluzív leleplezése: