2021.09.05. 06:58
Ipargazdaság: az évtized legsikeresebb időszakára számítanak
A járványhelyzet okozta nehézségek ellenére az első félévben jól teljesített megyénk ipargazdasága. Továbbra is a Jászság a húzóerő, de a lemaradó térségekben is tapasztalható némi előrelépés, számolt be róla dr. Sziráki András, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Eljutottunk oda, hogy gyakorlatilag nincs szabad munkaerő – mondja dr. Sziráki András
Fotó: Nagy Balázs
Jász-Nagykun-Szolnok megyében az ipargazdaság a húzóerő, ez adja a megye összteljesítményének hatvan százalékát, így nagyon nem mindegy, milyen eredményeket tud felmutatni az ágazat.
– Majdnem 1200 milliárd forint az első félév megyei ipargazdaságának a teljesítménye, átlagban kétszázmilliárd havonként.
Éves szinten körülbelül húsz százalék növekedéssel számolhatunk – vetítette előre dr. Sziráki András, hozzátéve, egyéb területeken azért ekkora növekedés nem várható.
– Ipargazdaságunk viszont stabil volt a nyári hónapokban is, a növekedésben országos szinten az élmezőnyben vagyunk, változatlanul tartjuk a pozíciónkat, és jó esély van arra, hogy éves szinten meg tudjuk tartani a megyék rangsorában a már jól bejáratot hetedik helyet. Régiós szinten már korábban kialakultak az arányok, az eredmények 57 százalék körüli hányadát a Jászság adja.
– A szolnoki térség teljesítménye egy százalékponttal csökkent, így most 28–29 százalék körüli, a többi térségben volt tapasztalható egy százalékpontos növekedés, amit jónak tartunk. Beszélgettem polgármesterekkel is Kisújszállás, Karcag, Kunhegyes térségéből, reménykedtek, hogy tudok esetleg befektetőket hozni, akik azonban most nagyon visszafogottak, mivel a vírus miatt most nagy fokú bizonytalanság jellemző, és ez óvatosságra inti őket.
– Az M4-es autóút megépítésével új helyzet alakult ki és abban reménykedünk, hogy ezek a nagy különbségek fokozatosan csökkenni fognak, a könnyebb elérhetőség a kiegyenlítettebb fejlődés irányába fog hatni. Próbáljuk is ezt valamelyest generálni. Jelenleg azonban rossz a széljárás, a befektetők nagyon tartózkodók, bár a koronavírus generálta helyzethez képest még így is messze jobbak a pozíciók, mint amit várni lehetett.
– Úgy tűnik, a cégek felismerték, hogy a kétségbeesés helyett érdemesebb inkább mozgósítani minden erejüket, így az a visszaesés, amire egyesek számítottak, sokkal kevésbé jelentkezik. De nyilván, azért is meg kell küzdenünk, hogy ezt a hetedik helyet stabilan meg tudjuk tartani. Az eredmények nem függetlenek a politikától sem, gondolok itt az állami támogatásokra, melyek kapcsán magasabb bér-, keresetkiáramlással is számolhatunk, de értelemszerűen mindezek csak egy határig kezelhetők. Kell lennie mögötte teljesítménynek is, hogy legyen igazán stabil, hosszútávú létalapja a növekedésnek – hangsúlyozta a kamara elnöke.
– A tervezett létszámbővítésekkel kapcsolatban azt figyelembe kell venni, hogy szabad munkaerő gyakorlatilag nincsen, és már ott tartunk, hogy aki dolgozni akar, az el tud helyezkedni.
A gazdasági szférában tevékenykedő összes foglalkoztatott közül ezer főre tehető azok száma, akik ide-oda csapódnak. Az a tapasztalat, hogy az emberek már inkább igyekeznek a munkájukat megtartani, a vállalkozók pedig nyilván abban érdekeltek, hogy a bejáratott, általuk már ki- vagy átképzett dolgozók stabilan megmaradjanak a helyükön. Persze akadnak még olyan cégek, amelyeknél jócskán van probléma ilyen téren, nagy a fluktuáció, de a vezetésnek is be kell látnia, hogy egy jól képzett munkaerőnek nem érdeke, hogy adott helyen dolgozzon, ha nem fizetik meg a munkája árát.
Térségünkben idén is jelentős lehet a bérnövekedés
– Mindent összevetve az idei esztendő az elmúlt évtized toronymagasan legsikeresebb évének ígérkezik – foglalta össze az elnök.
– A féléves adatokat már látjuk, és abban reménykedem, hogy a második félév sem lesz rosszabb, hacsak a koronavírus közbe nem szól, ez az, amit nem lehet előre látni. De abban bízom, hogy nem lesznek komoly fennakadások, és év végére az ipargazdaság teljesítménye eléri a 2400, a megye éves összteljesítménye pedig a 3600 milliárd forintot. Munkavállalói oldalról az idei bérnövekedés is átlag 10,5 százalékos, bár az egyes területeket nézve nagyon differenciált a kép.