2 órája
Szökni próbált Undi a látogatók gyűrűjéből, újra útra keltek a jászberényi állatkert sztárjai – galériával és videóval
A téli hónapokban mókás pillanatokkal örvendeztetik meg a látogatókat a zoo bohókás pápaszemes pingvinjei. Dagi, Lajos, Undi és társai előtt szombaton délelőtt kinyílt a kifutó ajtaja. Ezzel elkezdődött a jászberényi állatkert népszerű programja, az élményekkel teli pingvinséta.
Nagy volt a nyüzsgés szombaton délelőtt a pápaszemes pingvinek kifutójánál a jászberényi állatkertben. Kicsik és nagyok egyaránt izgatottan várták, hogy közös sétára indulhassanak a barátságos kis madarakkal. Egyikük, a bajkeverő, de elképesztően cuki Undi, most is külön utakat próbált magának keresni, de az állatgondozók a látogatók közreműködésével visszaterelték a helyes irányba.
Undi, a jászberényi állatkert bajkeverője is bemutatkozott a túrán
Útközben Jezsoviczki Zoltán, állatgondozó érdekes információkat és szórakoztató történeteket osztott meg a zoo totyogó madarainak életmódjával, mindennapjaival kapcsolatban. Mint megtudtuk, a séta nem idegen a pingvinektől, hiszen természetes élőhelyükön is megtesznek kisebb-nagyobb távolságokat a tenger és fészkelőhely között. Mivel a szúnyogok veszélyes kórokozókkal fertőzhetik meg őket, ezért csak november és március között hagyhatják el védett kifutójukat. Az idei első túrához a 25 felnőtt pingvinből egy kis biztatás után 18 példány csatlakozott.
Pingvinséta Jászberényben
Fotók: Pesti József– Honnan ered Undi neve? - tette fel a kérdést az egyik látogató.
– Az undok rövidítése az Undi. Természetesen nem véletlenül kapta ezt a nevet. Undika, a pingvin csapat tagjaként 2010-ben egy németországi állatkertből érkezett Jászberénybe. Viselkedésével már akkor kilógott a sorból. Etetéskor ugyanis sok bosszúságot okozott. Bátran közelített a vitaminos halért, de végül nem ette meg, hanem jól összecsócsálta és eldobta. Ezt megcsinálta négy-öt hallal. Ekkor jött az öltet, ha ilyen kis undok, akkor legyen a neve Undi – mesélte Jezsoviczki Zoltán, aki a legidősebb totyogót, a 18 éves Lajost is bemutatta a vendégseregnek.
– Állatkerti körülmények között nem ritka a húsz éves madár, de tudunk 30 éves pápaszemes pingvinről is. Természetes élőhelyükön a nehéz életkörülmények miatt átlag életkoruk maximum 15 év – tette hozzá az állatgondozó. A pingvinek első ránézésre teljesen egyformának tűnnek, de a mellkasi és hasi részen lévő apró fekete pöttyök elhelyezkedése és nagysága minden madáron más, hasonlóan az ember ujjlenyomatához. Mivel ez csak 2 éves kor körül alakul ki és megjegyezni sem könnyű, ezért az állatkertben a színes szárnyjelölő gyűrűk segítségével azonosítják a pingvineket.
Miről kapták nevüket a pápaszemes pingvinek?
A Dél-Afrikában honos pápaszemes pingvin halevő madár. Táplálékát az óceánból szerzi, főleg makréla-, szardínia- és heringfélék alkotják zsákmányát. A vízben ügyesen mozog, egy-egy vadászat során képes akár harminc méter mélyre merülni és ha kell 100 kilométeres távolságot is megtesz. Állatkertben fő tápláléka a 10-12 centiméteres hering, amit a Jászberényi Állat- és Növénykert gondozó vitaminokkal és ásványi anyagokkal egészítenek ki – tudtuk meg a sétán, ahol az is kiderült, hogy a különleges madarak a szemük fölött található csupasz bőrfelületről kapták a pápaszemes elnevezést. Ennek a kis csupasz bőrfelületnek az állatok hőháztartásában van szerepe, az ide áramló vér segítségével tudják testhőmérsékletüket szabályozni.