2018.09.07. 20:00
Ősi szőlőfajtát fedezett fel a tiszaföldvári borász
Hallottak már a Fekete keselyről? Vagy a Faddy Zsiga dinkáról, a Kossuth saszláról, az Ökör- vagy a Tök szőlőről, esetleg a pajzán nevű Kecskecsöcsűről? E szőlőfajták hajdan sokkal ismertebbek voltak Cibakháza–Tiszaföldvár környékén. Egy helyi borász most újra megismerteti a tiszazugiakkal az egykor őshonos szőlőiket.
Barcza Gábor
Fotó: Joó Zsuzsa
A történet 2014-re nyúlik vissza, amikor Barcza Gábor családi örökség révén egy elhanyagolt bátorszőlői birtokhoz jutott.
– Nem is tudtam, sírjak vagy nevessek, amikor először megpillantottam az örökségemet. Szomorú látványt nyújtott a porta. Ecetfákkal, bozóttal teli, gazos föld fogadott. Az ismerőseim azt mondták, minél hamarabb adjak túl ezen, ha egyáltalán el tudom adni valakinek a telket. Úgy gondoltam, adok egy esélyt a földnek, meg magamnak is, a területet kitisztíttattam. Szőlőtőkékre bukkantunk a bokrok között! Vajon ki és mikor ültette ezeket? Milyen szőlők?
– Nyomozásba kezdtem, a végeredmény pedig meglepő volt. Kiderült, a szőlőket 1890–1895 körül telepítették őseim. Akkor, amikor még virágzott a szőlőtermesztés a környéken. Azt is megtudtam, hogy 1998-ban a terület már teljesen elgazosodott, később leégett, majd beszántották, végül kecskék legeltek rajta. És a szőlők mindent túléltek! – meséli Barcza Gábor, hozzátéve, hogy – szinte hihetetlen – 2016-ban már termést is hoztak. Ekkor mutatták meg igazán magukat a növények.
– Ma már szinte ismeretlen fajták keverednek a birtokon, olyan szőlők, melyekről korábban csak hallottam vagy könyvekben láttam. Ilyen az egykor csak a környéken termesztett Fekete kesely vagy a Faddy Zsiga dinka, a Piros kövidinka, Sárfehér, Ezerjó, Kossuth saszla, Ökör szőlő, Tök szőlő, Kecskecsöcsű fajták… Bevallom, néhány egyedről a mai napig nem tudom, mi lehet. Amiben azonban biztos voltam: meg akarom menteni az ősi szőlőket – mondja határozottan Barcza Gábor. Ősi, évszázadokra visszavezethető magyar szőlőkből pedig országszerte állítólag több száz is akad.
A történelmi Magyarország területén gyakorlatilag a honfoglalás óta termelik ezt a gyümölcsöt. Szent István korától kezdve rendszeresen hoztak be az országba messzi vidékről szőlővesszőket, melyeket kiegészítettek az itthoni fajtákkal. A filoxéravész idején azonban számos szőlő tűnt el örökre vagy csappant meg számuk annyira, hogy hírmondó maradt belőlük. A Fekete kesely is egy rég elfeledett szőlőfajta lehet.
Érdekes, hogy Barcza Gábor 2014-ig nem nagyon értett a szőlészethez, borászathoz. Felnőtt fejjel ült iskolapadba, hogy elsajátítsa e két szakma alapjait. Szőlőtermesztő és borász szakmérnök végzettséget szerzett, majd – öröksége okán is – ökológiai szőlőtermesztésbe kezdett. Az elmúlt pár év alatt megtapasztalta, hogyan, milyen módszerrel kerülheti el a kemikáliák felesleges alkalmazását és azt is, pontosan mikor, hány órakor érdemes a különböző szőlőket szüretelni, hogy a lehető legkedvezőbb savasságot érje el. Borait kézműves módszerrel palackozza.
A földvári borász az egyholdas területen lévő szőlőket fajtagyűjteményként őrzi meg az utókornak. Az ugyancsak családi örökségből megmaradt korabeli szőlőművelő, borász eszközökből pedig egy kis bemutató borházat szeretne kialakítani.
Sérült gyerekeket tanít a szőlőtermesztés rejtelmeire
Barcza Gábor ma már közel négy hektár területen termeszt szőlőt és készít hagyományos borokat kékfrankosból, turánból, irsai olivérből, cserszegi fűszeresből, illetve kadarkából. Azt mondja, szeretne még több, a vidékre jellemző szőlőt telepíteni. A nemrégen felfedezett szőlőfajtát, a Fekete kesely nevű szőlőt pedig tovább tanulmányozza, majd szaporítja, hogy a későbbiekben ebből is bort lehessen készíteni – talán az országban egyedüliként. Munkahelyén sérült gyermekeket tanít a mezőgazdaság szeretetére, illetve szőlőnevelésre, palántaápolásra, parkgondozásra.