2024.10.17. 19:30
Drámai jövőkép: pánik helyett cselekvésre ösztönözte a jászberényi diákokat a környezetvédelmi influenszer
Amennyiben a helyzet nem változik, egyes becslések szerint 2050-re több műanyag lehet az óceánokban, mint hal – hívta fel a figyelmet a hulladékszennyezés globális problémájára Szebenyi Péter. A népszerű környezetvédelmi influenszer a minap közel négyszáz diáknak tartott videós tartalmakkal színesített előadást a jászberényi Ifjúsági Házban.
– A jövőnk záloga a környezetünk megmentése – vallja az apai ágon jászberényi környezetvédelmi influenszer, aki Környezetvédelem a mindennapokban: tippek, trükkök, mentsük meg a jövőnket! címmel tartott nemrég ismeretterjesztő interaktív előadást Jászberényben.
Előbb tanult meg kapálni, mint járni a jászberényi kötődésű környezetvédelmi influenszer
A szakember egyik fő célja, hogy minél több embert ösztönözzön a környezet védelmére, a zöld gondolkodásra és életmódra. Ezt a tudatosságot a fiatalabb korosztályban lehet legjobban megalapozni, ezért a különböző közösségi platformokon rövid, lényegre törő, kreatív tartalmakkal igyekszik hatást gyakorolni a felhasználókra. Fiatalos, humorral fűszerezett videóit a TikTokon mintegy 160 ezren, a YouTubon 50 ezren követik.
– Vidéken nőttem fel, ahol megszerettem a természetet, a kertészkedést. Édesanyám mesélte, hogy előbb tudtam kapálni, mint járni. Már akkoriban hallottam olyan híreket, melyek a világ pusztításáról szóltak. Ez annyira elborzasztott, hogy tettekre ösztönzött és később a pályaválasztásomat is meghatározta. Életem része lett a környezetvédelem és az egészségvédelem is. Környezetmérnöknek tanultam, jó szívvel ajánlom ezt a hivatást a pályaválasztás előtt állóknak – beszélt hivatástudatáról Szebenyi Péter, aki sok éves tapasztalattal rendelkezik a környezetvédelem területén. Létrehozta a Hulladékvadász mozgalmat, alapító elnöke a Jövő Öko-Nemzedéke Alapítványnak. Néhány éve zöld influenszerként, azaz hatásgyakorlóként tevékenykedik.
Mindennapjaink részévé kell váljon a környezetvédelem
Szemléletformáló előadásában a szakember edukációs céllal mutatta be az általános környezetvédelmi problémákat. Kitért többek között a túlfogyasztásra, a helytelen hulladékkezelésre és energiafelhasználásra, valamint a klímaváltozásra.
– Ki hallott már a tiszai hulladékszennyezésről, mely több évtizede teszi tönkre az ökoszisztémát? – tette fel a kérdést közönségének Szebenyi Péter, majd hozzáfűzte, hogy éves szinten több ezer tonna kommunális hulladék érkezik a Tiszán és annak mellékfolyóink keresztül Ukrajnából, illetve Romániából.
– A hulladékszennyezés globális probléma, melynek legfőbb oka a szemetelés, a rossz hulladékgazdálkodás, illetve a tudattalan vásárlás, fogyasztás. Sok esetben nem gondolunk bele, hogy mennyi hulladékot termelünk egy vásárlással – állapította meg.
A környezetmérnök kiemelte: 2019-ben Magyarországon 387 kilogramm volt az egy főre jutó hulladék mennyisége, ezzel a középmezőnyben vagyunk Európában.
Hozzátette: sajnos a koronavírus-járvány idején sokan rászoktak az online vásárlásra, így 2022-ben már meghaladta a 400 kilogrammot egy főre jutó hulladékmennyisége hazánkban. Rámutatott arra is, hogy egyes becslések szerint 2050-re több műanyag lehet az óceánokban, mint hal. Pánik helyett a mindennapokban használható megoldásokkal ösztönözte cselekvésre lelkes hallgatóságát. Így például az eldobható műanyag palackok helyett javasolta a tartós kulacs használatát, de azzal is sokat tehetünk környezetünkért, egészségünkért, ha termelői piacon vásárolunk és kerüljük a műanyagba csomagolt termékeket.
Az előadáson szó volt:
- élelmiszer pazarlásról,
- a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról,
- a mikroműanyagok káros hatásairól,
- a komposztálásról,
- a mélymulcsos kertművelésről és a permakultúráról is.