2019.10.28. 13:16
Énekelve szüreteltek a Rákóczi-főiskola hallgatói (videó)
A leszedett szőlőből készül a beregszászi főiskola bora.
Forrás: Kárpát Expressz
Régi hagyomány Kárpátalján, hogy a történelmi borvidéken élők számára oly fontos szüret kezdetét ünnepélyesen közhíré teszik. A szőlővesszővel feldíszített szekereken utazó fiatalok – a beregszászi Rákóczi főiskola diákjai – énekszóval adták hírül, hogy a város közelében fekvő benei dűlőkön is kezdődik a szüret.
A főiskola vezetése népzenészeket is hívott, hogy a diákokat erre az őszi munkára hangolják. A Kokas Banda nem csak játssza, hanem gyűjti is a szürettel kapcsolatos, nagyszüleinktől ránk maradt magyar népdalokat.
– Utána kutattunk olyan népdaloknak is, ami nem elterjedt az egész kárpátaljai magyarság körében, hanem nagyon jellegzetesek, és ezeket igyekszünk egy kicsit életre keltetni, és továbbadni a mostani nemzedéknek
– árulta el az M1 aktuális csatorna Kárpát Expressz című műsorában a tiszapéterfalvai népdalénekes, Kokas Erzsébet.
Táncra ugyan nem perdültek a diákok, de érdeklődésüket a hagyományőrző szüret iránt jelezte, hogy önkéntesen közel nyolcszázan jöttek el.
– Kárpátalja mindig is borvidék volt és különösen igaz ez itt Beregszászra, és nagyszerű hagyomány az, hogy a beregszászi magyar főiskola diákjai részt vesznek a helyi gazdaság szüretében. Azt hiszem, ez a nemes hagyomány fontos, hiszen itt 2 dolog is megmutatkozik. Egyrészt, hogy még mindig van sok értelmes diák Kárpátalján, és még mindig van szőlő – mondta Brenzovics László, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Alapítvány elnöke.
Mielőtt nekilendült volna a szüretelő sereg, még egy kis múlt század eleji történelmi visszatekintés következett Pálóczy Horváth Lajos Álompákász című kötetéből.
– Pont ezekről a szőlődombokról ír, hogy milyen volt a hangulat, minden dűlőnél szólt a cigányzene, a muzsika, kínálták a szedőket pálinkával is, tavalyi borral is, vidám volt a hangulat
– mesélte a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora, Orosz Ildikó.
A diákok nagy energiával vágnak neki a soroknak, a fürtök pedig szépen gyűlnek a vödrökbe.
– Úgy is lett megszervezve, hogy a csoportok nagyjából együtt szednek meg 1-1 sort, és valóban figyelem, figyeljük tanárok, hogy megvan, teljesül-e az a cél, hogy csapatépítés is legyen, összeszokjanak, együtt kipróbáljanak egy munkát, és ez úgy néz ki, hogy működik – mondta Szilágyi Lajos, a II. RFKMF Felsőfokú Szakképzési Intézetének szakbizottsági vezetője.
Az angol szakosoknál mindenképp: a lányok szüretelnek, a fiúk pedig hordják a termést a sorok közül.
– Szerintem nagyon jó, hogy mind itt együtt vagyunk, gyorsabban megy a szüret, egymásnak segítünk és mindenki csinálja, és így gyorsan megvan
– árulta el a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola egyik hallgatója, Bundovics Zsanett.
A történészek bizonyultak a legjobb szüretelőknek. Ők betartották a tulajdonos kérését: azt, hogy szőlőszedés közben minél többet énekeljenek.
– Mindenki dúdolászva megy végig a sorokon, végzi a munkáját. Nagyon jó ötletnek tartom ezt az egészet. Csapatépítő jellege van. Kijönnek a felsősök, kijönnek az elsősök, beszélgetnek, munkával ismerkednek, illetve jó kapcsolatokat alakítanak ki – mesélte a főiskola egyik másik hallgatója, Kozub Gergely.
Komoly tétje is van ennek a szüretnek, a borászat tulajdonosa ugyanis felajánlotta, hogy a diákok által leszedett szőlőből elkészíti a főiskola borát, amelyből valamennyi szüretelő részesül majd.
– A főiskola bora az összetartozás élményét fogja erősíteni, és mi most ezért két kezünkkel teszünk, és jó hangulatban telik ez az egész – mondta Kupás Barnabás, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola hallgatója.
A tulajdonos elégedett lehetett a szüretelők munkájával, hiszen a rengeteg szorgos kéznek hála, sikerült elérni a kitűzött célt.
– Kétfajta szőlőt szüreteltünk, ez a merlot és a cabernet. Fontossága az volt, hogy elérjük a 12 tonnát egyik és másik fajtából, mivel hogy a szőlőpréseink, melyekben ezek a szőlők lesznek majd tovább erjesztve, kezelésekre előkészítve, befogadóképessége 12 tonna, így tudjuk garantálni, hogy az a szőlőmennyiség, és az a szőlő, ami ma le volt szüretelve, ez a főiskola bora lesz ebben az évben is
– közölte a Cotnar Kft. tulajdonosa, Péter Csaba.
A borászok szerint a szőlő minősége idén igen jónak mondható, így minden feltétel adott ahhoz, hogy a palackokba a kárpátaljai történelmi borvidék, egyben a magyar főiskola hírnevét öregbítő nemes nedű kerüljön.