2019.12.01. 10:57
Kelta vasolvasztó kemencék maradványaira bukkantak Lengyelországban
A Strzelin város közelében fekvő Warkocz faluban talált 2400 éves, földbe ásott kohók a legrégebbi ilyen leletek, amelyeket Lengyelországban találtak.
Forrás: Shutterstock
Kelták által használt tizenkét vasolvasztó kemence maradványaira bukkantak Lengyelország délnyugati részén régészek.
„A Warkoczban talált vasolvasztó kemencéket a kelták valószínűleg a mai Lengyelország területén való letelepedésük legkorábbi időszakában készíthették” – mondta Przemyslaw Duleba, a Wroclawi Egyetem Régészeti Intézetének munkatársa, a feltárások vezetője.
A kelták a Kr.e. első évezred közepén terjeszkedtek szét szinte egész Európa területén. A Kr.e. 4. század fordulóján érkeztek meg a mai Szilézia területére.
A kemencéket mélyen a földbe ásták, belsejüket agyaggal tapasztották ki, csak egy nagyon kicsiny részük emelkedett ki a földből.
A régészek a kohókban találtak olvasztott vasdarabokat és salakot is, valamint agyagedényeket, fém dísztárgyakat és ruhadarabokat, amelyeket a régészek szerint minden bizonnyal a kelták használtak.
A lengyel régészek szerint hasonló kohórendszereket korábban Csehország területén találtak.
A régészek csak a terület egy kis részét tárták fel, de Duleba véleménye szerint további kohómaradványok lehetnek a térségben.