2023.04.20. 17:10
A világ valaha volt legnagyobb űrrakétája felrobbant percekkel a kilövés után
Ma délután 3 óra 30-kor kilőtték a Starshipet: ez az a hajó, amivel a Holdra, majd a Marsra is készülnek repülni.
Forrás: AFP
Fotó: Patrick T. Fallon
A valaha készült legnagyobb – 120 méter magas – és legerősebb rakéta sikeresen elhagyta texasi indítóállását, de az nem vált szét két darabra, ahogyan tervezték. Négy perc múlva felrobbant, hatalmas felhőt hagyva maga után az égen.
Ez volt az első alkalom, hogy a Starship „teljesen integrált” változata – az űrszonda felső fokozatával a „Super Heavy” erősítőhöz csatlakoztatva – elindult. A rakétának kétszer akkora a tolóereje, mint anno az embert a Holdra szállító Saturn V-nek.
A SpaceX azt tweetelte, hogy tanulni fognak a mai próbálkozásból, mert „a siker abból fakad, amit tanulunk”.
Elon Musk a kilövés előtt igyekezett visszafogni a várakozásokat, mondván, hogy a küldetés már akkor sikeresnek tekinthető, ha anélkül sikerül a rakétának felszállnia, hogy megsemmisítené a kilövőállását.
A Super Heavy az indítórendszer első szakasza, teljesen újrafelhasználható, és úgy tervezték, hogy újra visszatérjen a Föld légkörébe, majd az indítóhelyére. Most vízi leszállást terveztek.
Elon Musk azt állítja, a SpaceX gyártotta Starship akár 100 embert is képes lesz szállítani hosszú távú bolygóközi repüléseken.
A csillaghajótól várják műholdak feljuttatását, a holdbázis építését, valamint Föld körüli utazást a világ bármely pontjára egy óra vagy még kevesebb idő alatt. A fedélzetén most nem voltak sem emberek, sem műholdak.
A NASA már megrendelt egy Starship csillaghajót a következő holdraszálláshoz, az űrturisták pedig holdrepülésre is foglalhatnak helyet.
Digitália
- Miért kerül annyira kevés pénzbe Indiának a Hold és a Mars elérése?
- Sikeres a tinédzserkorban elvégzett testsúlycsökkentő műtét
- Talán egy polc mélyén nálunk is rejtőzik egy több százezret érő régi játékkonzol?
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés