Bulvár

2008.12.08. 13:34

Jól döntött az orvos, hogy nem utalta kórházba a beteget?

Kínzó vesegörccsel kereste fel egy szolnoki hölgy az ügyeletet, ahol nem kapott fájdalomcsillapítót, helyette a férjét küldte el az orvos fájdalomcsillapítóért a gyógyszertárba. De vajon helyesen cselekedett az ügyeletes orvos , s egyátalán, mi is egy ügyeletes doktor feladata?

Békési Brigitta

— Elviselhetetlen vesegörcsei voltak a lányomnak a minap hajnalban, kihívtuk az ügyeletes orvost, de nem adott neki fájdalomcsillapítót, a férjét küldte el görcsoldóért a gyógyszertárba — panaszolta a szolnoki Sz. L.-né. — A lányom szólt nekem, hogy vigyáznék-e az unokámra, mert lehet, hogy be kell mennie a kórházba. Már összekészítette a személyi igazolványát és a TAJ-kártyáját is, hiszen már sem ülni, sem állni nem tudott, kínjában majd'' a falat kaparta. A doktor, aki kijött hozzá, megvizsgálta, megnyomkodta a hasát, meghallgatta sztetoszkóppal és megkérdezte, hogy van-e láza. Mivel normális volt a testhőmérséklete és a vizelete sem volt véres, az orvos azt tanácsolta neki, hogy hétfőn menjen el a háziorvoshoz, mert valószínűleg húgyvezeték-gyulladás áll a görcsök hátterében.

Mikor kell azonnal a kórházba menni?

— Lehetőség szerint az első panasszal az ügyeletet keressék fel a betegek — mondta dr. Hoksári László szolnoki háziorvos. — A kórház sürgősségi osztályára csak az akut életveszélyes állapotban levő embereket kell szállítani. Ilyen például a szívinfarktus, amelyek típusos tüneteinél nem szabad egy pillanatig sem várni, azonnal rohammentőt kell hívni. Kórházba tanácsos még fordulni balesetekkor, nyílt, vérző sebek és mérgezések esetén. Az összes többi esetben az ügyeletet kell felkeresni, ahonnan szükség esetén az orvos továbbküldi a beteget a kórházba. Érdemes azonban arra is odafigyelni, hogy nem az ügyeleten kell felíratni a folyamatosan szedett gyógyszereket. Nem szerencsés például több napos ünnepek előtt hagyni, hogy kifogyjanak a gyógyszerek.



Nekem is volt korábban problémám a vesémmel és annak idején nekem az ügyeletes orvos görcsoldó injekciót adott. Nem értem, hogy a lányom most miért nem kapott? Miért van akkor az ügyelet? Azt sem értem, hogy miért nem írták fel neki receptre a fájdalomcsillapítót?
A beteg hölgy édesanyja elmondta, hogy a lánya háromszor két szem görcsoldót kezdett el szedni, melynek hatására kissé csökkentek a fájdalmai. Hétfőn elment a háziorvoshoz, aki antibiotikumot írt fel számára és a laborba utalta. Most már nincsenek olyan erős vesegörcsei, csak ha rosszul mozdul. Kérte is az orvost, hogy ne írja ki őt táppénzre, megy dolgozni, mert minden fillérre szükségük van.

— A történtekről hallva az ügyeletes orvos nagy valószínűséggel alaposan megvizsgálta a beteget, amikor kihívták és ő kiment hozzá — mondta dr. Hoksári László, szolnoki háziorvos, a megyei kamara alelnöke. — Az ügyelet sürgősségi, „tűzoltó-jellegű" betegellátásra való. A végleges megoldást legtöbbször a háziorvosi rendelőkben kapják meg a betegek. Vannak a görcsös esetnek fokozatai, amikor tablettával is elegendő csillapítani a fájdalmat, mint a fenti esetben is. Akadnak görcsoldók, amelyeket recept nélkül is lehet kapni és amelyek ugyanannyiba kerülnek, mintha felírnánk azokat az orvosok. Ezért nem írta fel a tablettát receptre az ügyeletes doktor. Ebben az esetben az elsődleges a görcs megszüntetése volt, amíg nem volt elérhető a háziorvos. A példa is mutatta, hogy felesleges lett volna urulógiára küldeni a beteget, mert meggyógyult. Az ügyeletes valószínűleg mérlegelt és azt is figyelembe vette, hogy csak egy napot kellett várnia a páciensnek ahhoz, hogy a háziorvos is megvizsgálja a beteget.

A történtekről megkérdeztük azt a háziorvost is, aki megvizsgálta a vesegörcstől szenvedő hölgyet. Ő pedig azt a választ adta, hogy mivel több száz embert vizsgált meg az elmúlt pár napban, hivatalos papírok nélkül már nem emlékszik a konkrét esetre.

-->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!