2021.11.29. 11:27
Szolnokon átlag alatti volt az áremelkedés az ingatlanpiacon
Forrás: pixabay
Nemrég adta közre a KSH és az MNB is a legfrissebb 2021 első negyedévére vonatkozó lakásárindexét. A régiós térképeken jól látszik, hogy átlagosan hány százalékkal drágultak az ingatlanok. A megveszLAK.hu-nál megnéztük, hogy az ingatlanok kínálati árai hogy változtak az utóbbi egy évben.
Lakásárindexek alakulása
Sokan évek óta hangoztatják, hogy most aztán végre kidurran az ingatlanlufi és az árak emelkedése megáll, vagy a visszájára fordul, ennek ellenére az összesített adatok alapján az áremelkedés 2014 óta folyamatos a használt lakások piacán.
Ami nem látszik az összesített adatokon az az, hogy helyenként már valóban elérték az árak a maximumot, vagy annak a közelébe kerültek. Ráadásul az utóbbi egy évben mért magasabb infláció el is vitte a használt lakások áremelkedésének a jelentős részét.
Városi lakások árváltozása 2020 I. és 2021 I. negyedév között
Az MNB Lakáspiaci jelentéséből látszik, hogy a városi lakások árváltozása régiónként elég nagy különbségeket mutat. Míg a budapesti lakás kínálatban alig változtak az árak, addig Pest megyében ötödével drágultak a lakások. Az összes régióban átlagosan 12,7%-al lettek drágábbak a lakóingatlanok az MNB lakáspiaci jelentése alapján.
Az MNB jelentés szerint az Észak-Dunántúli régióban az országos átlagnál kicsit kisebb volt a városi lakások áremelkedése, mint az országos átlag.
Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként
A lakóingatlanok kínálati árai jellemzően 5-10%-al magasabbak a valós eladási áraknál. Sokan nem hívnak ingatlan értékbecslőt, hanem a szomszédok, vagy a hirdetési portálokon látott árak alapján lövik be a hirdetési árakat, így alaposan mellé lehet lőni.
Az ingatlant keresők viszont sokkal valószínűbben találkoznak a hirdetési árak emelkedésével a hirdetési oldalakon, mint az MNB, vagy a KSH grafikonjaival. A kínálati átlag négyzetméterárak emelkedésében viszont nem lehet elkülöníteni az infláció növekedését. Először lássuk, hogy az utóbbi egy évben mennyit emelkedtek az átlag négyzetméterárak megyei bontásban.
A megyei térképen látszik, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében nem hogy emelkedtek volna az árak, hanem csökkent is az ingatlanok átlagára 2020 júliusa és 2021 júliusa között.
Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként a legnagyobb városokban
Kicsit más képet fest az utóbbi egy év ingatlanár növekedésről, ha a megyék helyett a megyeszékhelyek lakóingatlanainak az átlagárát nézzük meg. Pest megyét a legnépesebb városa, Érd képviseli.
Jász-Nagykun-Szolnok megyéhez hasonlóan a megyeszékhelyen, Szolnokon is az országos átlag (13%) alatt maradt az ingatlanok átlagárának a növekedése (3%).
A szolnoki ingatlanok árai elérték a csúcsot?
A szolnoki lakóingatlanok ára izgalmasan alakult az utóbbi 2 évben. 2019 júniustól egészen 2021 márciusig szinte stagnáltak az árak. Aztán 2021 áprilisában hirtelen ugrás történt, azóta viszont megint stagnál a lakóingatlanok ára. Hasonlóan alakultak az árak a szolnoki házak piacán is. 2021 márciusában megugrott a házak ára, áprilistól augusztusig viszont újra csökkent kicsit, aztán szeptemberben megint megugrott és októberben megint stagnált szeptemberhez képest.
Az eladó szolnoki lakásoknál kicsit különbözőképpen változtak az árak a panelek és a téglalakások esetében. A téglalakások átlagára 2019 decemberétől 2021 márciusáig stagnált. 2021 tavaszától viszont megindultak felfelé az árak. Aztán áprilisban hirtelen megugrott a korábbi 365000 Ft/m2-ről 436000 Ft/m2-re. Az azóta eltelt hónapokban viszont visszacsökkent az átlagár 396000 Ft/m2-re.
A szolnoki panelek ára viszont 2019 januárjától 2021 februárjáig nagyon lassan, de folyamatosan emelkedett, összességében 20000 Ft/m2-el. Aztán 2021 márciusától 2021 júniusáig meredekebb emelkedésbe kezdett a panelek ára. 2021 júniusa óta viszont stagnál a panelek ára Szolnokon.