2019.02.15. 16:59
Dinoszauruszlábnyomoktól reméli turizmusa fellendülését egy ausztrál kisváros, Winton
Az addig teljesen ismeretlen faj ősei Dél-Amerikából vándorolhattak be Ausztráliába.
A városka környékén több mint 40 méter hosszan láthatók egy óriás szauropoda (gyíklábú) kivételesen jó állapotban fennmaradt, 95 millió éves lábnyomai, amelyek némelyikének átmérője eléri az 1 métert is. A 2018 áprilisában felfedezett lelőhelyen megtalálták a kisebb méretű ornitopoda (madárlábú) dinoszauruszok és a csirkeméretű teropoda (szörnylábú) ősgyíkok lábnyomát is.
Az első lábak nyomainak többségén világosan kivehető a hüvelykujjnak megfelelő karom nyoma, és sok esetben az egyes lábujjak lenyomata is – mondta Queensland állam turizmusfejlesztési minisztere, Kate Jones.
Ausztrál paleontológusok szerint hihetetlenül ritka, hogy három jelentősebb dinoszauruszcsoport tagjainak nyomát is megtalálják egyetlen dinóösvényen.
A lelethez nagy reményt fűznek a városkában, amely évek óta szenved az aszálytól és amelyet legutóbb nagy árvíz sújtott. Az idegenforgalmi miniszter szerint a dinoszauruszlábnyomok nemzetközileg is felhívják a figyelmet Wintonra, ez pedig hatással lehet a térség turizmusára is.
Az árvíz miatt, amely szakértők szerint megismétlődhet, a lábnyomokat elszállítják a közeli ausztrál dinoszauruszmúzeumba.
Amelynek alapító igazgatója David Elliott juh- és marhatenyésztő. Az ő birtokán fedezték fel a 2016-ban azonosított óriás dinoszauruszfajt, a róla elnevezett Savannasaurus elliottorumot, amely hat méter magas és 14 méter hosszú lehetett. Az addig teljesen ismeretlen faj ősei Dél-Amerikából vándorolhattak be Ausztráliába az Antarktiszon át 105 millió éve.
Az ezt követően feltárt lábnyomoknak eddig 25 százalékát helyezték biztonságba, köztük a legsérülékenyebbeket. A teljes dinóösvény elszállításához mintegy 500 tonna földet és követ kell megmozgatni, ami nagy munka, egy alkalommal 1 vagy 2 tonnát sikerül teherautóra rakni.
A múzeumba átszállított lábnyomokból nemsokára 2020 májusáig nyitva tartó kiállítás nyílik A titanoszauruszok menetelése címmel.