2023.09.12. 10:44
Budapestről indulhat a nagyszabású vándorkiállítás Európa őstörténetéről
A Magyar Nemzeti Múzeumból indulhat a nagyszabású Európa első királyai című kiállítás nemzetközi turnéja az öreg kontinensen. A jelenleg a chicagói Field Museumban látható, Délkelet-Európa kiemelkedő régészeti leleteit bemutató tárlat 2025 tavaszán költözhet Európába, ha sikeresek a szakmai tárgyalások – írja a Magyar Nemzet.
A Magyar Nemzeti Múzeumból indulhat a nagyszabású európai kiállítás sorozat
Forrás: MTI
Fotó: Branstetter Sándor
William A. Parkinson, a chicagói Field Museum of Natural History természettudományi gyűjtemény régésze és kurátora, valamint a békéscsabai származású magyar kollégája, Gyucha Attila, a Georgiai Egyetem professzora kilenc évvel ezelőtt találta ki az Európa első királyai kiállítás alapkoncepcióját.
Be akarták mutatni az észak-amerikai közönségnek, miképp jutott el Európa az egyenlőségen alapuló, első földművelő közösségektől a társadalmi különbségek és hierarchia ma ismert formáiig, az első királyokig és uralkodó dinasztiákig.
A történet elmeséléséhez tizenegy balkáni és Kárpát-medencei ország újkőkor és vaskor közötti időszakából (i. e. 6000–300) származó leletét használták.
Rendkívüli feladat volt, képtelennek tűnő álom, nemcsak a projekt összetettsége miatt, hanem mert a régió egyes országai évszázadok óta terheltek etnikai és politikai konfliktusokkal. Mégis mindegyiket sikerült megnyernünk a kiállításhoz. A kezdetekkor sokan kételkedtek a sikerben, hiszen az országok közötti törésvonalakat úgy kellett áthidalnunk, hogy a szakmai célokból ne engedjünk
– magyarázza Gyucha Attila.
A tárlaton mintegy hétszáz régészeti emlék, köztük sírleletek, ékszerek és fegyverek szerepelnek Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Észak-Macedónia, Horvátország, Koszovó, Magyarország, Montenegró, Románia, Szerbia és Szlovénia múzeumaiból, valamint a jelenleg elérhető legmodernebb szemléltető- és oktatóeszközök.
A magyarországi tárgyakat a Magyar Nemzeti Múzeum mellett a debreceni Déri Múzeum, a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a Budapesti Történeti Múzeum, a szentesi Koszta József Múzeum, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum és a székesfehérvári Szent István Király Múzeum biztosította.
A kiállítás ritka különlegessége az egyik késő bronzkori, 1847-ben előkerült arany leletegyüttes, a szarvaszói (vagy sarasau-i) lelet. Az Osztrák–Magyar Monarchia idején az a döntés született, hogy a tárgyak fele Romániába, a másik fele hazánkba kerüljön, a Nemzeti Múzeumba. A leletek az Európa első királyai tárlatot megelőzően még sosem voltak együtt láthatók.
A cikk folytatása a Magyar Nemzet oldalán érhető el.