2018.01.08. 06:54
Csokiba öntötték a szolnoki csipkét – nem is gondolná, mivel ízesítették
Egy többszörösen díjazott csokoládékészítő alkotta meg a szolnoki csipke egyedi változatát, ezzel segítve a megyeszékhely nevezetességének népszerűsítését.
Tóth Dorina, a szolnoki városmarketing és turisztikai osztály turisztikai referense mutatja az egyedi ötlet alapján elkészített csipkecsokoládét
Fotó: Csabai István
– Sajnos kevesen tudják, hogy a szolnoki csipke komoly tradícióra tekint vissza – kezdte Tóth Dorina, a szolnoki városmarketing és turisztikai osztály turisztikai referense. – Célunk, hogy ezen városi érték hagyományát megőrizzük, tovább ápoljuk.
Mint a szakember elmondta, sokat gondolkodtak azon, hogyan lehetne méltó köntösben népszerűsíteni a csipkét.
– Igyekeztünk merészet álmodni, és így jött a csokoládé ötlete – árulta el honlapunknak. – Az egyik legnépszerűbb édességet gondoltuk legmegfelelőbbnek arra, hogy Szolnok város közel százéves múltra visszatekintő néprajzi értékét minél szélesebb körben megismertethessük.
Mivel a szolnoki habos islert, mint édességet sokan és egyre többen kötik a Tisza fővárosához, így a tervünk az volt, hogy ezt a néprajzi értéket egy csokoládétáblán megjelenítve népszerűsítsük – mondta. Hozzátette: egyedi ötletről és megoldásról van szó, így olyan készítőt kellett találniuk, aki az öntőformát, majd a kivételes ízvilágú, végleges táblákat el tudja készíteni.
Egyediségét az adja ennek a csokoládékülönlegességnek, hogy a csipkemotívum a tábla tetején, a síkból mintegy kiemelkedve jelenik meg. A negyvennégy százalékos madagaszkári tejcsokoládé málnaecettel karamellizált kakaóbabbal és tonkababbal ízesített, a tetején pedig a Tóth Béláné Szabó Terézia által elkészített szolnoki csipke mintája található. Az egyedi elképzelést végül egy kézműves családi manufaktúra öntötte formába.
– A csipkét kifejezetten a csokoládéhoz készítették nekünk – árulta el lapunknak Szelecky-Takács Viktória, többszörösen díjazott csokoládékészítő. – Eredetileg két verzió volt, de a választás valahogy egyből egyértelművé vált. Gipszminta készítése után megalkottam a csokoládé öntőformáját. Ez a fázis mindig nagyon sok munkát igényel, hiszen csak akkor lesz szép a csokoládé, ha visszajönnek a csipke finomságai.
Mint elmondta, fontos volt, semmiképp se legyen olyan a csokoládé, mely szokványos, már ismert ízeket elevenít fel.
– Számomra ez mindig kedvező, hiszen bátran kreatívkodhatok. Persze fontos az is, hogy egy szerethető ízkombináció jöjjön létre – tette hozzá.
A csipke története
A szolnoki csipke első tervezője és készítője Hagyák Stefánia volt, aki az 1920-as években adta ki keze közül az első darabokat. Bár egyedi csipkéi kelendőek voltak Szolnokon, technikája nem terjedt el széles körben. Miután Stefánia elköltözött a városból, csak unokahúga, Jakab Antalné Mészáros Gizella vitte tovább ezt a tudást. Ezt ő aztán egyetlen tanítványának, Tóth Béláné Szabó Teréziának adta tovább, aki 2003-tól e szolnoki érték megőrzésén és népszerűsítésén fáradozott.
Hutter Zsófia