2017.08.01. 17:30
Szolnoki fiatalok is mulattak a füredi Anna-bálon
Két fiatal szolnoki diáklány és párjaik is részt vettek szombaton a 192. balatonfüredi Anna-bálon. Az elsőbálozóknak életre szóló élményekben volt részük, és mint mondták, nem feszengtek, mert nem szépségversenyt megnyerni érkeztek a Balaton-felvidéki városba, hanem jól érezni magukat.
Mintegy 600 vendég volt a bálon, és 300 sorszámozott herendi porcelánszívet osztottak szét a hölgyek között. Ezekből kettő Réka (balról) és Kata nyakába került, párjaik, Andris (balról) és Tomi büszkeségére
Forrás: Beküldött fotó
A kulturális és turisztikai kapcsolatok hasznosítása érdekében ez év májusában megerősítette kulturális testvérvárosi kapcsolatát nyolc város: Balatonfüred, Szolnok, Debrecen, Kecskemét, Gyula, Komárom, Vác és Győr.
Az első együttműködési megállapodást Balatonfüred és Debrecen még 2010-ben írta alá. Azóta minden évben a Balaton-felvidék fővárosában megrendezett Jókai Napok alkalmával újabb partnerrel bővül a kör.
Szolnokkal 2013-ban szerződött Balatonfüred – a megállapodást Szalay Ferenc és dr. Bóka István polgármesterek írták alá akkor a Kisfaludy Galériában. Idén pedig Győrrel, amely a szokásoknak megfelelően az ez évi, 192. Anna-bál díszvendége is volt, mely eseményt most szombaton tartották a Balaton-felvidéki városban.
A kulturális testvérvárosi hagyományoknak megfelelően Szolnokról idén is meghívtak két elsőbálozó párt. A Tisza-parti megyeszékhelyt 2017-ben Horváth Kata Virág, Szuda-Nagy Réka, Pócz Tamás és Kosztyu András képviselték.
A balatonfüredi Anna-bálon való részvétel nem olcsó mulatság, ám a város kulturális „testvérei” képviselőinek jóformán csak a báli ruha beszerzésére kellett költeniük. A dress code, azaz az öltözködési etikett Black Tie-t ír elő, ami hölgyeknek ujjatlan, estélyi ruhát, uraknak pedig szmokingot vagy öltönyt jelent.
Ezt figyelembe véve Kata hófehérben, Réka bordóban pompázott, oldalukon Tomi szmokingban, Andris öltönyben virított.
– Életem egyik legszebb élménye volt a bál – szólaltattuk meg hazatértét követően Katát.
– A 19. századi környezet meseszerű alaphangulatot adott, ehhez járult hozzá a vendégsereg öltözete, a muzsika és a sokfogásos menüvel megterített asztal.
– Mi igyekeztünk elvonatkoztatni a túlzott megfeleléstől, ezért, bár minden mozdulatunk az elvárások és tradíciók alapján történt, mégis, számunkra a könnyedség és a nevetés volt a legfontosabb szempont – meséli Kata, akinek az abroncsos ruhában, magas sarkú cipőben való egész estés járkálás és táncolás volt a legmegterhelőbb.
Párjának, Tominak hasonlóan életre szóló eseménye volt az Anna-bálon való aktív részvétel:
– Autószerelőként egy egész este szmokingban járni-kelni-táncolni, nos, egy ideig merevvé tett, de aztán a többi, hasonszőrű, testvérvárosi fiatallal megismerkedve, beszélgetve szórakozni, remek partit varázsolt – mondja Tamás.
– Felkészültünk, utánaolvastunk mindennek – magyarázta az előzményeket is az egykoron sikeres búvárúszó Réka – így aztán nem kínos, hanem gyönyörű esténk volt – tette hozzá.
„Gyakoroltuk a keringőt, volt egy kis para, de aztán „élesben”, abban az előkelőségben, abban a hangulatban úgy mozgott a lábunk, mint a profi társastáncosoknak. No, valójában nem annyira épp, de közel úgy…”
– mondja mosolyogva Andris.
– Szombaton délután érkeztünk meg a helyszínre, s a Hotel Annabelle-ben szállásoltak el bennünket. Átöltözés után a testvérvárosok párjaival együtt sétáltunk át a Vaszary Villa Galériához, majd az Anna Grand Hotelbe. A vacsora összeállítását nem tudom elmondani, de talán annyi, hogy nagyon sok kicsi adag, de különlegesen ízletes fogás volt.
– Mi négyen, szolnokiak éjfél körül sétáltunk vissza a hotelbe, majd másnap reggel volt még annyi időnk, hogy megmártózzunk a Balatonban, hogy aztán utazzunk is vissza, haza. Azt nem tudom, hogy másod-, harmad, vagy többedbálozóként hogyan fogom magam érezni, de a füredi Anna-bálról azért életem végéig tudok majd mesélni...
Helyiek voltak a legszebbek
A balatonfüredi Barna Dorinát választották a 192. Anna-bál szépének. Az első udvarhölgy a 18 éves Schütz Annamária Kinga, a második udvarhölgy pedig a 17 éves Kiss Kira Dalma lett. Mindketten elsőbálozók és szintén balatonfürediek. Az első Anna-bált 1825. július 26-án rendezték Szentgyörgyi Horváth Fülöp János balatonfüredi fogadójában, a házigazda leánya tiszteletére.
Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernő huszárkapitánnyal, az 1848–’49-es szabadságharc aradi tábornok vértanújával.
Mészáros Géza