TISZAFÜRED

2018.01.05. 07:03

A természet iránti tiszteletre nevelik a tiszafüredi óvodásokat

Környezettudatosság, fenntarthatóság – ezek az alapértékek ma már az óvodai nevelésben is markánsan megjelennek. Ehhez ugyanakkor nem elég néhány madáretető és állatokról, netalán növényekről szóló rajz és versike. A környezettudatos neveléshez ennél ­sokkal több kell, elhivatott személy­zetet, befogadó környezetet, együttműködő és tudatos­ szülők.

Muliter Szilvia intézményvezető büszkén mutatta meg a sokadszorra elnyert oklevelet. A szakember azonban hangsúlyozta, nem csupán egy emléklapról van szó, a cím felelősséggel is jár

Fotó: Ujvári László

A ­közelmúltban nyerte el a Tiszafüredi ­Óvodák Nyitnikék Tagóvodája az Örökös Zöld Óvoda címet. Az elismerést december közepén adták át, Budapesten.

Az intézmény már az ­ezredforduló előtt rálépett a zölddé válás ösvényére, idejekorán elindult a környezettudatos nevelés útján­.

Az „örökös” címhez hosszú út vezet, először háromszor el kell nyerni a Zöld Óvoda címet­, a tiszafüredi ovi ezen már túl van. Még 2006-ban indult a program, a Nyitnikék Óvoda is akkor pályázott először.

Négy évvel később, 2010-ben kapták meg második, majd 2014-ben harmadik alkalommal. A program szabályzata szerint a negyedik szint már „örökös”.

– A pályázat önértékelést is tartalmaz. Figyelembe veszik a környezetbarát működést, mint az energiafogyasztást, emellett a környezettudatosságra nevelést, de a legfontosabb szempont a fenntarthatóság – magyarázta Muliter­ Szilvia intézményvezető, mitől lesz zöld egy óvoda.

Muliter Szilvia intézményvezető büszkén mutatta meg a sokadszorra elnyert oklevelet. A szakember azonban hangsúlyozta, nem csupán egy emléklapról van szó, a cím felelősséggel is jár
Fotós: Ujvári László

Úgy folytatta: a zöld tartalomnak meg kell jelennie az intézmény pedagógia programjában is. Tiszafüred és a Tisza-tó olyan környezeti értékekkel rendelkezik, amiket meg kell mutatni a gyerekeknek és rávezetni, nevelni őket, hogy óvják és ápolják ezeket az értékeket.

A cím mellé általában valamilyen szakmai anyagot kapnak a sikeresen szereplő intézmények, most két könyvet vehettek át. Az egyik állatokról és növényekről szól, a másik pedig lehetséges zöld óvodai programokhoz ad ötletet.

Ilyen programokban évek óta bővelkedik a Nyitnikék, még 1999-ben alakult ki az intézmény környezettudatos profilja. A Tisza-tó közelsége, a pedagógusok beállítottsága és értékrendje már előre kijelölte az utat, a Madárbarát kert címet már rögtön az ezredforduló után megkapták.

– Az elmúlt tíz évben jelentősen nőtt a kínálat, túraútvonalak jöttek létre, fejlődtek a kikötők és a tanösvények, egyre több lett a programlehetőség. Ennek ­köszönhetően mi is meg tudtuk ragadni ezt a szemléletet – emlékezett vissza az óvodavezető.

Az eddigi sikerek pedig további­ célokat ösztönöznek. Az intézményvezető beval­lása szerint, vannak még területek, ahol fejlődniük kell. Ilyen a szülők minél nagyobb mértékű bevonása és a szelektív hulladékgyűjtés.

Az épületegyüttes felújítás előtt áll, az Örökös Zöld Óvoda cím fényében szeretnék ­újragondolni az intézmény udvarát és kör­nyezetét.

Már a gyerekek is tudatosan cselekednek

A gyerekek könnyen elsajátítják ezt a szemléletet, ebben a korban még nyitottak szinte mindenre.

Az ilyen befogadó környezet, az, hogy a szülők együttműködőek, nagyban megkönnyíti a munkát, mert így nem sivatagi homokba kell virágmagot ültetniük.

– Az ovisok nagycsoportra eljutnak odáig, hogy tudatosan cselekszenek, és meg is magyarázzák azt – jegyezte meg.

Ujvári László

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!