2017.08.31. 07:01
Országos lovas túraútvonalhoz csatlakozhatnak megyénk települései
Hétszázmillió forintot kap túraútvonalak kialakítására, megállóhelyek létesítésére, szolgáltatásfejlesztésre és képzések indítására a lovasturisztikai ágazat. Ebből az összegből az észak-alföldi régió is profitálhatna, így utánajártunk, megyénk mely településeit érintheti az új projekt.
Jelenleg is élénk lovasélet folyik megyénkben – képünkön két lovas, akik Rákóczifalváról indultak túrázni
Fotó: Mészáros János
– Érkeztek már hozzánk megállóhelyek létesítésére vonatkozó megyei elképzelések, így például Karcagról és a térségből, valamint Rákóczifalváról is.
– Karcag egyébként már meg is jelölte, mely részei csatlakoznának a programhoz – kezdte mondandóját Lóska János, a Magyar Lovas Turisztikai Szövetség elnöke, aki azt is elárulta, egyelőre a fejlesztési szakasz előtt áll a projekt, így nehéz pontosan megmondani, végül mely települések csatlakoznak majd az országos lovas-túraútvonalhoz Jász-Nagykun-Szolnok megyében.
A térség mindenesetre kiváló környezeti feltételekkel indul.
„Az észak-alföldi régió összességében remek alapokkal rendelkezik a lovas turizmus szempontjából.”
– Ennek ékes bizonyítéka, hogy az Almásy-kastélyban régi hagyományokkal folyik a telivértenyésztés, a síkvidéki környezet természeti adottságai pedig a fogattúráknak kedvezhetnek – értékelte a térség előnyeit a szakember, majd a kezdeményezés további részleteire is kitért.
– Fontos része a pályázatnak az önkéntesek képzése is. Kétszáz főt képezünk ki lovas turisztikai feladatokra – mutatott rá.
– Ők leginkább a gyerekek és a fiatal felnőttek soraiból kerülnek ki – mondta el, s megjegyezte: – Jellemzően az adott területen élő gyerekeket szólítjuk meg, azokat, akik érdeklődnek a lovasprogramok iránt.
„Mostanság ugyanis a fiatal generációt kötik le a leginkább ezek a tevékenységek.”
– Ez abból is kiválóan kitűnik, hogy évente régiónként legalább tízezer gyerek fordul meg lovastáborokban, és a lovaglással foglalkozók kilencven százaléka fiatal – emelte ki.
Mint megtudtuk, a pályázati keret a legalapvetőbb turisztikai beruházásokra elegendő: a szövetség a források hatvan százalékát használhatja fel lovas megállók fejlesztésére, a fennmaradó részt pedig többek közt marketingcélokra és ismeretterjesztésre fordíthatják.
Mészáros Zsolt, a szövetség megyei tagja szerint több jászkunsági település is részese lehet az országos turisztikai útvonalnak.
– Megállóhelyek és turisztikai létesítmények épülhetnek ki számos településen. Szolnok, Törökszentmiklós-Szenttamás, Karcag és a Hortobágy az a vonal, amely részét képezheti az országos lovas-túraútvonalnak – taglalta a főbb célterületeket, majd sajnálatának is hangot adott.
– Megyénkben sajnos nagyon kevesen foglalkoznak a lovas ágazattal, alig van olyan vállalkozás, amelynek profilja a turizmus ezen szegmense lenne – magyarázta a szakember.
Az elnökségi tag úgy tájékoztatott, a projektben szereplő lépések konkrétumairól augusztus 31-én dönt majd a turisztikai szervezet közgyűlése, így a térséget is érintő legfontosabb döntésekről ezt követően várható pontos tájékoztatás.
Összehangolt programmal az ágazat működéséért
A lovas tevékenységek feltételeinek javítása céljából egyébként egy átfogó programot is kiadtak már. Hazánkban a Kincsem – Nemzeti Lovas Program nevű helyzetkép mutatja be a lovas ágazat jelenlegi állapotát. Lóska János, a program szakértője szerint az ebben foglalt célkitűzések akkor hajthatók végre, ha sikerül megoldani az iskolai lovasoktatást. Mint mondta, rengetegen lovagolnak az országban, ám sajnos nagyon költséges manapság ez a tevékenység, bár több téren is megfordulni látszik a tendencia. – Régebben kilencven százalékban a külföldiek vették igénybe a magyarországi lovasszolgáltatásokat, mára ez egyáltalán nincs így: nagyobbrészt a hazaiak használják ki azokat – emlékeztetett.
Hartai Gergely