2017.08.19. 14:25
Egyre többen igénylik, mert biztonságot nyújt
Tizenkét százalékkal többen igényeltek Európai Egészségbiztosítási Kártyát megyénkben, mint egy évvel korábban. Az utóbbi három hónapban több mint 5400-an kérték a nemzetközileg is elfogadott iratot.
Forrás: Shutterstock
A nyári időszakban sokszorosára növekszik az ügyfélforgalom a megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának egészségbiztosítási osztályán.
A legtöbben az EU-kártya miatt állnak sorba. Idén júniustól augusztus közepéig 5487 ilyen okmányt igényeltek megyénkben, tizenkét százalékkal többen, mint a tavalyi évhasonló időszakában, akkor ugyanis 4860-an kérték.
– Én a fiamnak igényeltem az EU-kártyát, ugyanis Erdélybe mentek osztálykirándulásra, ahol több napot is eltöltöttek – mondta el honlapunknak egy szolnoki anyuka.
„Az iskolában mondták, hogy ajánlott kérni az okmányt, mert külföldön bármilyen baj érheti a gyermeket, például eltörheti a kezét.”
– Mivel a fiam még kiskorú, én is elintézhettem az igénylést, a kártyát pedig ott, a hivatalban rögtön meg is kaptam – tette hozzá.
Megyénkben az EU-kártyát a kormányhivatal Szolnoki Járási Hivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztály egészségbiztosítási osztályán lehet igényelni, de hetente három járási hivatalnál, Jászberényben, Karcagon és Tiszafüreden kihelyezett ügyfélszolgálatot tartanak, ahol az EU-kártya kiadását is biztosítják.
A kiváltáshoz érvényes taj- és személyi, illetve lakcímkártyára van szükség, ugyanis az igénylőnek rendelkeznie kell a megye területén lakó- vagy tartózkodási hellyel, illetve egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsággal.
A kártya igénylése térítésmentes és személyesen, ügyfélkapun keresztül vagy postai úton lehet kérni.
Személyes ügyintézés esetén azonnal kézhez kaphatja az igénylő a kártyát, egyéb esetben pedig postán küldik ki nyolc napon belül.
Az okmány legfeljebb a kiállítástól számított három évig érvényes.
– Az Európai Egészségbiztosítási Kártya az Unió tagállamain kívül az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban is érvényes. Így Izlandon, Norvégiában és Liechtensteinben is.
– Svájcban külön megállapodás szerint, de szintén elfogadják a kártyát. Ezekben az országokban a magyar egészségbiztosítás terhére vehetők igénybe a sürgősségi ellátások.
– Az orvosilag szükséges ellátások köre azonban tagállamonként eltérő, és emiatt előfordulhat, hogy bizonyos típusú ellátások, például mentés esetén, az EU-kártyát nem fogadják el – tudatta honlapunkkal a megyei kormányhivatal.
– Szerbiában a két állam egészségbiztosítói közötti megállapodás alapján sürgősségi ellátások vehetők igénybe átmeneti tartózkodás esetén a kártyával. Fontos kiemelni, hogy Belgiumban, Franciaországban, Luxemburgban és bizonyos típusú egészségügyi szolgáltatók esetében Finnországban is, úgynevezett visszatérítéses rendszer működik.
Ezekben az országokban az egészségügyi ellátás és a gyógyszerek költségeit az érintett személynek meg kell előlegeznie, és az illetékes biztosító utalja vissza az összeget utólag. Az önrész visszatérítésére nincs lehetőség
– hangsúlyozta a hivatal.
A szolgáltatás orvosilag szükséges jellegét a kezelőorvos bírálja el, ennek megfelelően az EU-kártyával közvetlenül az adott tagállam társadalombiztosítási/egészségbiztosítási szervével szerződéses kapcsolatban álló egészségügyi szolgáltatóhoz kell fordulni.
Az Európai Bizottság határozatai alapján orvosilag szükséges ellátásnak minősül például a dialíziskezelés, az oxigénterápia és a szüléssel kapcsolatos ellátás is.
Fontos azonban, hogy az EU-kártya nem használható fel akkor, ha a Magyarországon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy azért utazik másik tagállamba, hogy ott valamilyen egészségügyi szolgáltatást vegyen igénybe.
Czakó Nóra