2017.02.12. 18:30
A szolgáltató szerint megfelelő a vízminőség, de a helyiek panaszkodnak
Elégedetlenek a víz minőségével Kőtelken. A lakosok szerint a magas klórtartalom miatt szinte ihatatlan.
Pedig a településen ivóvízminőség-javító program zajlott, egy ideje korszerűsített vízműtelepről biztosítják a vizet a lakosoknak, akiknek a régi vizük jobban ízlett. Sok lakos tett panaszt az utóbbi időben a településen, hogy az ivóvízzel problémája van. Ugyan a víz tisztább, mint korábban volt, de a klórtartalma miatt szerintük szinte ihatatlan.
Többen panaszolták, hogy fürdésnél irritálja a bőrüket, viszketnek fürdés után.
– Nemrégen átkapcsolták a vízrendszert az új kútra – mondta Majzik Zoltán helybeli lakos.
– Eddig sárga volt a víz, meg kezeletlen, most meg nagyon klórszagú. Olyan panaszok érkeztek a polgármesterhez, a jegyzőhöz, hogy többen kipattognak tőle, ihatatlan, büdös. Mi is kimostuk a ruhákat, és a lakást teljesen ellepte a klórszag.
Tudom, hogy milyen a csapvíz, hiszen nagyon sokáig éltem Szolnokon, de még ott is jobb volt, mint itt. Gondoljuk, próbálgatják beállítani a vízminőséget.
A polgármester jelezte a problémát a szolgáltatónak, amelyik válaszolt is, de a levelet méltatlannak tartjuk az egész megkereséshez, hiszen senki sem írta alá – tette még hozzá a helyi lakos, aki többek véleményét osztotta meg.
A TRV Zrt. válasza szerint az új technológiával 2016. december 16-án kezdték meg az ivóvízhálózatra való termelést.
A Kőtelken szolgáltatott víz minősége azóta teljes mértékben megfelel a kormányrendeletben előírt paramétereknek. A próbaüzem sikerrel zárult.
Többször ellenőrzik a minőséget
Az üzemeltető TRV Zrt. polgármesternek megküldött válasza szerint a projekt jelenleg a monitoring időszakban van, mivel a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat hat hónapos monitoring időt szabott ki az újonnan megépített technológiára. Ez folyamatos ellenőrzéseket von maga után. Ennek keretében az első hónapban heti gyakorisággal történnek a mintavételek a kimenő és a hálózati pontokon. A következő két hónapban havi két mintavétel, a fennmaradó három hónapban pedig havi egy mintavétel történik. Az eredmények alapján a vízminőséget az ÁNTSZ folyamatosan figyelemmel kíséri, és az üzemeltetőnek jelentési kötelezettsége van.
Hétszázmillió forintot költöttek rá
Eddig a településen a lakosság kezeletlen ivóvizet kapott, ezért fordulhat elő, hogy a már tisztított-kezelt víz fizikai jellemzői (íz, szag, szín) eltérnek a kezeletlen vízétől. Ezeket a változásokat érezheti a lakosság a saját fogyasztási pontjain. A kormányrendeletben meghatározott ivóvízminőséget mind kémiai, mind biológiai, mind bakteriológiai szempontból betartja a TRV Zrt., és folyamatosan ellenőrzik. Az üzemeltető megjegyezte, hogy a településen lévő arzénmentesítő konténert továbbra is üzemeltetik. A település nem egyedül vett részt a térségi minőségjavító programban: Csataszög, Hunyadfalva, Nagykörű, Kőtelek és Tiszasüly volt érintett a közel 700 millió forintos beruházásban.