2019.04.05. 09:25
Közel száz gyerek futballozik Tiszafüreden
A felnőtt megyei első osztályt vezeti a Tiszafüredi VSE csapata, de vajon mi a helyzet az utánpótlással? – erről Dorcsák Zoltán vezetőedzőt kérdezte hírportálunk.
Tiszafüreden nagy hangsúlyt fektetnek az utánpótlásra.
Forrás: Beküldött fotó
– Hogyan épül fel az utánpótlásrendszer a füredi klubnál?
– Az U7-es, U9-es, U11-es és U13-as csapataink a megyei Bozsik-programban szerepelnek, a teljesítményükön látszik az a rendszer szerinti munka, amit néhány évvel ezelőtt kialakítottunk a klubnál. Az U14-es, az U16-os és ifiegyüttesünk pedig a területi bajnokságban rúgja a bőrt.
– U16-ban a Törökszentmiklós kiemelkedik, de a többiekkel felvesszük a versenyt, az U14-eseknél a Fegyvernekkel fej-fej mellett haladunk. Az ifjúságiaknál komoly gond, hogy tizenöt éves kor után jelentős a lemorzsolódás, de ez országos probléma.
– Lényegében tizenkét éve kezdtünk el új felfogásban, szisztematikusan építkezni, ennek az eredménye, hogy a Bozsik-programban nagyon jól teljesítünk, és már 110 igazolt játékosunk van, közülük 90-en látogatják rendszeresen az edzéseinket.
– A legtöbben az U16-osoknál vannak, ott a bő keretünk huszonkét tagú. Óvodásoknak is tartunk heti kétszer edzést, akárcsak az U9-nek, a föntebbi korosztályoknak pedig három foglalkozás szerepel a programban.
– Milyen a kapcsolatuk a helyi iskolákkal, milyen fejlesztések valósultak meg az elmúlt időszakban?
– Három általános és két középiskola van városunkban, mindegyikkel nagyon jó a kapcsolatunk, sok gyermek érkezik az intézményekből. A téli időszakban nem tudunk a szabadban készülni, ekkor az egyik általános iskolában, valamint a helyi városi sportcsarnokban edzhetünk, ami óriási segítség.
– Egy nagy pályával rendelkezünk, illetve egy kis műfüves játéktérrel, ám megnyertünk egy pályázatot egy nagyméretű műfüves építésére, de forrást kell még szerezni, hogy megépülhessen.
– Az elmúlt időszakban már így is komoly fejlesztések valósultak meg, főként a TAO-támogatásokból. Ezek közül a locsolórendszert emelném ki, mert így éjszakánként tudunk locsolni, nappal pedig edzeni, de az öltözők és a lelátók is megújultak, szóval, remek környezetben futballozhatunk.
– Az utóbbi időben több nagy csapatnál is feltűntek tiszafüredi nevelésű labdarúgók…
– Nálunk tanulta meg az alapokat Pintér Petra, aki az NB II.-es Szolnok felnőttcsapatában játszik, emellett pedig U17-es válogatott. Kota Szabina a Debrecen első osztályú U19-es együttesében szerepel, Bara Viktor a Loki akadémiáján pallérozódik, akárcsak a tizennégy éves Csábi Milán, aki tavaly szerződött a hajdúságiakhoz.
– Büszkén mondhatom, hogy a megyei bajnokságot vezető csapatból Szövetes Krisztián, Csábi Norbert, Varga Bence, Vadász Bence és Hajdú Péter is saját nevelésű futballisták.
Futsaltornákon figyelnek fel rájuk
Az elmúlt két évadban egyaránt harmadikként végeztek a füredi fiatalok a Hajdú megyei futsalbajnokság U11-es és U13-as korcsoportjaiban, míg az U15-ösök negyedikek lettek.
A tornák során a nagyobb klubok – mint a Debreceni Labdarúgó Akadémia és az Eger – felfigyeltek a tehetségekre. A füredi vezetők támogatják azokat, akiknek lehetőségük nyílik a feljebb lépésre.
A közelmúltban Lengyel Levédet, Bári Zalánt és Serucza Milánt is megkeresték. A megyeválogatottban pedig Kota Milán, Földesi Kristóf és Varga Dániel bizonyított már.