Művésztelep

2024.07.29. 12:00

Festőtolmács címmel megnyílt a Jász Alkotók Köre új kiállítása – videóval

A Jászság természeti értékei, a múlt öröksége is ihletet adott a XXVII. Jász Alkotók Köre (JAK) Művésztelep résztvevőinek. Hagyományosan július 19-én, pénteken kiállítással zárult a nyári alkotótábor Jászapátin, a Vágó Pál Helytörténeti Gyűjteményben.

Illés Anita

Huszonnyolc művész és harminc művészpalánta szemet és szívet gyönyörködtető alkotásait csodálhatják meg az érdeklődők a XXVII. Jász Alkotók Köre Művésztelep új kiállításán, mely Festőtolmács címmel nyílt meg pénteken Jászapátin.

kiállítás
Megnyílt a XXVII. JAK kiállítás Jászapátin a Vágó Pál Helytörténeti Gyűjteményben. 
Fotó: Pesti József

Az ezerarcú jászsági táj szépsége is megjelenik a kiállításon 

A korábbi évektől eltérően a JAK önálló szervezésében, július 8-tól 19-ig rendezték meg a nyári művésztelepet, melynek szálláshelye ezúttal nem Jászapátin volt, hanem Jászkiséren. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a programhoz kapcsolódva a Jászapátiak Baráti Egyesülete egyhetes nyári művésztábort tartott kreatív, alkotni vágyó gyerekeknek és fiataloknak Vágó Pál festőművész egykori műtermében.

A kis tehetségeket a JAK művészei, tanárai és a meghívott alkotók tanították, majd a kiállításon közösen mutatkoztak be. A hangulatos eseményen Deli Julianna, a művésztelep vezetője elmondta, főként helyi témákat dolgoztak fel. Inspirációt gyűjtöttek többek között Jászkiséren a halastavaknál, Jászdózsán a Guba tanyán, Jászapátin a Dózsa György utcában található Tájházban.

Mindezeken túl irodalmi est is gazdagította az alkotótábor programját, valamint ellátogattak a jászberényi Szikra Galériába és megemlékeztek a JAK megálmodójáról, Szalkári Rózsa festőművészről. 

Bartos Kinga: „minden egyes műalkotás egy belső utazás eredménye”

A JAK elnöke, D. Kovács Júlia által rendezett kiállítást Bartos Kinga festőművész nyitotta meg.

– A tárlat azt a címet kapta, hogy a Festőtolmács, amely Gara Gizella gondolatából származik. Azt fejezi ki, hogy a festő tolmács a természet és művészet között. Az alkotók számára a művészet nem csak egy ábrázolási vagy kifejezési forma, hanem az életük szerves része.

Az alkotás során megélik az ihletet, a kreativitás áramlását, az ábrázolás és a kifejezés örömét

– mondta a jászberényi művész.

Kiemelte: a természet, a körülöttünk látható világ szépsége és gazdagsága gyakran meghaladja a szavak erejét. A festők mint tolmácsok arra hivatottak, hogy ezt a szépséget és harmóniát megörökítsék és közvetítsék a művészet nyelvén.

– Minden egyes műalkotás egy belső utazás eredménye, hiszen mielőtt az alkotás megnyilvánul a papíron vagy a vásznon, az azt ihlető élmény átszűrődik az alkotón, az ő belső világán, rajta keresztül születik meg a mű.

A festők tolmácsai azoknak az inspiráló pillanatoknak, amelyek megérintik vagy akár megváltoztathatják mindennapjaikat. 

Az alkotások felébresztik a bennünk rejlő kreativitást vagy a korábban nem ismert érzéseket, gondolatokat – ezekkel a gondolatokkal nyitotta meg a kiállítást Bartos Kinga.

Hozzátette: a művészek tolmácsok az oktatásban is. A művészeti oktatás segít abban, hogy a gyerekek megtanulják értékelni a szépséget, a kreativitást és az önkifejezést. A tárlat is bizonyítja, hogy a művészet segítségével mennyi csodát lehet előhívni a gyerekekből.

Az augusztus 23-ig látható kiállításon festmények, grafikák, fotók és monotípiák sokszínű témavilága tárul a látogatók elé. A kiállításmegnyitón közreműködött Csóka Józsefné, Csóka Regina és Horváth Bence Tamás. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!