2024.07.04. 09:30
Mexikói művészeknek is ihletet ad a jászsági falu szépsége, kiállítással zárul az alkotótábor – videóval
Jászdózsa természeti adottságai, épített értékei és a kistelepülésen élők vendégszeretete kivételes inspirációt ad ezekben a napokban a Dósai Nemzetközi Alkotótábor résztvevőinek. A messze földön híres művésztelepen a szabadság, a határokon átívelő sokszínűség jegyében, családias környezetben alkotnak a művészek. Többségük visszatérő vendég, a falu jó hírnevét egészen Mexikóig viszik. Pénteken kiállítással zárul az alkotótábor.
Június utolsó hetében nyitotta meg kapuját az idén huszonöt éves Dósai Nemzetközi Alkotótábor, mely Magyarország akkori mexikói nagykövetének felesége, a jászdózsai Némethné Harsányi Katalin és barátja, Kopacz Mária festőművész alapításával jött létre. A napokban meglátogattuk a művésztelep résztvevőit a műteremmé varázsolt Petőfi Sándor Művelődési Házban, ahol a magyar művészek mellett ezúttal szlovák, német és mexikói alkotók is tevékenykedtek.
A fiatal mexikói művész első alkalommal veszt részt az alkotótáborban
– Már alig vártam, hogy újra itt legyek – kezdte a mexikói Libuska Smutny, akit már 2019-ben megismerhettek olvasóink. – Most nem egyedül érkeztem, a fiamat, Alejandrót is hoztam magammal, akit szintén elvarázsolt a kis jászsági falu. Kedvenc színem a természet színe, a zöld. Ez talán nem véletlen, hiszen az utóbbi időben alkotásaim témáját is a Föld és az emberek inspirálják. A Tarna folyót és festői szépségű partját is ennek szellemében festettem meg – mutatta a képet.
Libuska fia, Alejandro Smutny első alkalommal vesz részt a művésztelepen, tanulni, fejlődni jött és természetesen új baráti kapcsolatokat szeretne kialakítani. A közvetlen, barátságos fiatalembert elmondása szerint nagyon megérintette a jászdózsaiak kedvessége, vendégszeretete.
– A magyar konyha ízvilága különleges számomra, a pálinkáról már nem is beszélve – jegyezte meg nevetve.
Egyik készülő festményén a Szent Mihály főangyal tiszteletére felszentelt római katolikus templom égbe szökő tornya tűnik fel.
Kötöttségek nélkül, szabadon alkotni – ezt jelenti a művésztelep
A debreceni Gonda Zoltán képzőművész számára az idei alkotótábor a szabad alkotás és a szabad gondolkodás lehetőségét biztosítja.
– Itt nincs semmiféle megkötés, teljes mértékben szabad kezet kapunk. Több száz táborban vettem részt az elmúlt években, de a legközvetlenebb, legbarátibb a jászdózsai, ahol nyugalomban, családias környezetben, barátokkal alkotunk, megosztjuk egymással tapasztalatainkat, tudásunkat – hangsúlyozta.
Ezt erősítette meg Salamon György festőművész is.
– Azért szeretek ide járni, mert kötöttségek nélkül rajzolhatok, kiszakadok a megszokott műtermi környezetből, ahol immár hatvan éve dolgozom – tette hozzá.
A Németországból érkezett Robert Weissenbachert is jól ismeri már a település művészetkedvelő közönsége, hiszen néhány éve állandó résztvevője a művésztelepnek. Ezúttal is a tőle megszokott egyedi stílusban, fantáziavilágából merítve gondolja újra a falu nevezetességeit. A szegedi Murányi Teréz varázslatos színvilággal, modernebb feldolgozásban festette meg a jászdózsai Tarna-hidat és templomtornyot. A grafikusnak tanuló Kispál-Pesti Szonja számára fejlődési, kibontakozási lehetőséget biztosít a közösség. Helyiként arra is kíváncsi, hogy mások hogyan látják Jászdózsát.
Egy nagy családot alkotnak a résztvevők
A Dósai Nemzetközi Alkotótábor eddig több mint száz művészt látott vendégül, akik többek között:
- Magyarországról, Szlovákiából, Romániából, Montenegróból, Németországból, Finnországból, Spanyolországból,
- az Amerikai Egyesült Államokból, Mexikóból, Chiléből és Hondurasból érkeztek.
– A tábor célja kezdettől fogva az, hogy megmutassam a nagyvilágnak Jászdózsa értékeit. Azt hiszem ez sikerült, akár itt Magyarországon, akár a világ több pontján ismerősen cseng a falu neve. A hagyományoknak megfelelően az alkotótábor július 5-én, pénteken 17 órakor kiállítással zárul a Petőfi Sándor Művelődési Házban – mondta beszélgetésünk során Némethné Harsányi Katalin, a közösség lelke, a tábor főszervezője.
A tábor művészeti vezetője F. Balogh Erzsébet a kezdetektől jelen van a művésztelep életében.
– Nagyon jó érzés, hogy a jászdózsaiak mindig szeretettel fogadnak bennünket. Olyanok vagyunk mint egy nagy család – osztotta meg gondolatait a festőművész, aki több mint harminc évig tanított az egri egyetemen. Több hallgatóját, kollégáját megismertette a tábor munkájával, szellemiségével. A jászteleki Ivanics Kitti is az ő tanítványaként érkezett.
– Mindig találok valami újat Jászdózsán, amit eddig nem sikerült felfedezni. Ezeket a rejtett szépségeket próbálom megragadni – mondta.