Az Összetartozás Napja

2024.06.03. 19:33

Közönségtalálkozóval egybekötött filmbemutatóra várták az érdeklődőket a TiszapArt moziba

Az Összetartozás Napja alkalmából közönségtalálkozóval egybekötött filmbemutatóra várták az érdeklődőket a TiszaPart moziba, ahol megtekinthették a Gerebics Sándor által rendezett Carte Rouge (Vörös térkép) című dokumentum-játékfilmet. A vetítést követő közönségtalálkozón Szalay Ferenc polgármester köszöntötte a megjelenteket.

Mészáros János

Az ötven perces film bemutatja, hogy a trianoni békediktátum igazságtalan és megalázó részletei máig homályosak számunkra. Az évtizedek tudatos elhallgatásának eredményeként a mai generációk vajmi keveset tudnak erről.  A szerződés aláírását megelőző tárgyalásokon a magyar kormányzat mindent megtett az igazságosabb béke érdekében. Gróf Teleki Pál vezetésével magyar tudósokból álló csapat elkészítette a Kárpát-medence etnikai viszonyait híven bemutató vörös térképet, a Carte Rouge-t, míg Gróf Apponyi Albert, a magyar békedelegáció vezetője, 1920. január 16-án kapott lehetőséget a magyar elképzelések bemutatására a győztes nagyhatalmak vezetői előtt a párizsi francia külügyminisztériumban. A film 1918-től követi végig az eseményeket, mikor Teleki a bolgár front elvesztése után rájön, szükség lesz egy térképre. Ezzel már kissé megkésett a magyar vezetés, de érezték fontosságát. 

filmvetítés,összetartozás napja,
Sokan részt vettek az eseményen
Fotó: Mészáros János

Különös jelentőséget éreztek, hogy elkészüljön. Teleki minden követ megmozgatott. Nem volt könnyű dolga, hiszen a fennálló helyzetben rengeteg, rázúduló nehézséggel kellett megküzdenie. Segítségül hívta a kor legfontosabb szakembereit és Popovics Sándor pénzügyminisztert. Apponyi gróf kicsit később kapcsolódott be, szerepe onnantól válik jelentőssé. 

A térkép aztán 1920-ban különös jelentőséggel bírt a magyar békeküldöttség párizsi tárgyalásai során. Az ország sorsáért felelősséget érző kiemelkedő személyiségek állnak a film középpontjában, akik megpróbáltak mindent megtenni Magyarország egyben tartásáért. Akiket vállalkozásuk reménytelensége sem tántorított el attól, hogy végig járják az útjukat. A produkció két narrátorral készült. 

Ők kalauzolják a nézőt, miközben kidolgozott játékfilmes jelenetekkel, archív bejátszásokkal megelevenedik a történet. A filmet szomorkás fricskaként az epilógus zárja, ahol megtudjuk, hogy a Gróf Teleki által szerkesztett vörös térképet (Carte Rouge) 1923-ban érdemesnek találják Amerikában a publikálásra, írták előzetesként a film készítői. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!