2024.06.16. 15:00
A balatoni nyarak hangulatát is megidézik a szolnoki múzeumban – galériával, videóval
Különleges kiállítás nyílt meg a nagyközönség előtt a szolnoki Damjanich János Múzeumban. Konnexió címmel Németh Marcell szobrászművész mintegy két évtizedes munkásságába nyerhetünk betekintést. Többek között látható stégeket ábrázoló sorozata is, mely a nézőkben a balatoni nyarak idilli világát idézi fel.
Németh Marcell szobrászművészt a hazai kortárs fiatal művészgeneráció sajátos hangú, kiemelkedő művészegyéniségeként tartják számon. 1982-ben született Budapesten, ma is a fővárosban él. 2007-ben szerzett diplomát a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, jelenleg a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa. A munkásságát bemutató szolnoki kiállítás a balatoni nyarak hangulatát is megidézi.
– Finom kísérletek a dimenziók között, sík és térbeliség, fények és árnyékok – így vélekedik Németh Marcell a munkáiról.
A múzeumban az Időszaki kiállítások termében kaptak helyet a szobrászművész nagyméretű acélreliefjei. A Folyosó Galériában több sorozat, így belső tereket ábrázoló korai kerámia-munkák, valamint a növényi motívumokban gazdag ablaksorozat egy-egy eleme kapott helyet, továbbá a 2020 óta készülő az ember természethez és környezethez való viszonyát szimbolikusan kifejező Vízről, valamint Stég című sorozatainak elemei láthatók. Az utóbbit látván a nézőben a balatoni nyarak hangulata elevenedik meg, így júniusban már csak ezért is érdemes a tárlatot az elvontabb témák iránt kevésbé fogékony látogatóknak is megtekinteni.
A kiállítás kurátora, Képiró Ágnes, az intézmény művészettörténész-muzeológusa már az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón elárulta, két éve készültek e tárlatra.
A péntek délutáni megnyitón dr. Horváth László múzeumigazgató köszöntőjében elmondta, régóta készültek erre a tárlatmegnyitója, mivel Németh Marcell munkái már korábban is felkeltették az érdeklődést. Egy-egy műve már látható volt Szolnokon, de ilyen gyűjteményes kiállításra most kerül sor először.
Mint az igazgató elárulta: korábbi beszélgetésükön megjegyezte a szobrásznak, mennyire felismerhető az ő munkája, stílusa, Németh Marcell pedig azt válaszolta: ez is a baj, mert még nemzetközi szinten sem tudják hova besorolni az ő egyedi látásmódját, technikáját. Dr. Horváth László azonban dicséretnek szánta a megállapítást.
– A legtöbb, amit egy művészről el lehet mondani: jól felismerhető, egyedi, önálló stílusa, technikája van. És mivel el is beszélgettünk, azt is kijelenthetem, hogy emögött egy filozófiai, mögöttes tartalom, egy világlátás is áll – mondta az igazgató.
Minderről részletesen Árvai-Józsa Kitty művészettörténész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének munkatársa értekezett, megnyitva a kiállítást.
Megtudtuk azt is, a szobrásszal régóta ismerik egymást, nyomon követi művészetét. Németh Marcell manapság főként acélszobrászattal foglalatoskodik.
– Az acélszobrászatot azért választotta, mert úgy véli, az őt foglalkoztató témákhoz leginkább az acél színvilága illeszkedik. Acélszobraival a tágabb értelemben az emberek által készített „teret” próbálja megragadni. Mint vallja, valójában nagyon is determinálja az embert, hogy milyen környezetben él – műveiben azok szépségét próbálja megragadni, de van egy pici kritikai is, hogy milyen világot építettünk – árulta el.
Konnexió című kiállítás Szolnokon
Fotók: Kovács BertaA megnyitó végén a közönség egyedi kérdésekkel is fordulhatott az alkotóhoz.
Aki erről lemaradt, nem vesztett sokat, június 22-én 19 órakor és a kiállítás utolsó napján, augusztus 4-én 16 órakor Németh Marcell tart alkotói tárlatvezetéseket.
Az emberi kéz alkotta világ jeleníti meg
– Domborműveim kiüresedett tereket, tájakat dolgoznak fel, melyekben az emberi kéz alkotta világ jelenik meg. Megfosztom a tereket a részletektől, és a lényeget koncentrálom a lemezbe – vallja művészetéről az alkotó, Németh Marcell.