2022.07.31. 18:02
Simon Ferenc alkotásaiból készítettek katalógust
Hagyományokra épített.
Simon Magdolna, Szebenyi Nándor (balra), Wehner Tibor (középen) és Baráth Fábián a bemutatón, ahol a száz esztendeje született szobrászművész pályáját is bemutatták az érdeklődőknek
Fotó: Nagy Balázs
A Damjanich János Múzeumban mutatták be a minap a Memento vivere – Száz éve született Simon Ferenc szobrászművész (1922–2015) címmel elkészült katalógust. A Baráth Fábián szobrászművész által moderált beszélgetésen Simon Magdolna művészettörténész, a katalógus társszerkesztője, Wehner Tibor művészettörténész, a katalógustanulmány szerzője, valamint Szebenyi Nándor muzeológus, osztályvezető, a katalógus társszerkesztője mesélt a kiadványról és a művészhez kapcsolódó élményeiről.
Simon Ferenc születésének századik évfordulója kitűnő alkalmat teremt arra, hogy áttekintsük az életművét – fejtette ki lapunknak Wehner Tibor művészettörténész. – Mindezt fokozza az is, hogy a múzeum egy életmű-kiállítással is előállt a mester alkotásaiból. Simon Ferenc igazán termékeny művésznek számított, az 1950-es évek második felétől kezdve haláláig alkotott. Általánosságban az mondható el róla, hogy a tradíció szobrásza volt, hiszen nagyon erőteljesen a klasszikus hagyományokhoz kapcsolódott alkotásaival
– tette hozzá a szakértő.
A kötetlen beszélgetésen a katalógus bemutatását követően többen méltatták az alkotó munkásságát, Baráth Fábián szobrászművész például személyes élményekkel szórakoztatta a közönséget.
– Nagy megtiszteltetés, hogy ma itt lehetek, és én vezethetem a beszélgetést – magyarázta Baráth Fábián. – Szerencsésnek érzem magam, ugyanis többször is találkozhattam Simon Ferenccel, akit hozzám hasonlóan sokan csak Feri bácsinak hívtak. Emlékszem, első találkozásunkkor egy műteremavató mulatságon vettünk részt a Szolnoki Művésztelepen, ahol a mester beült a terem közepére, és egyenként megvizsgálta szobraimat. Emlékeim szerint nagyokat mosolygott, és néha még meg is dicsért egyet-egyet. A városban bizonyára alig van ember, aki ne találkozott volna a művész nevével, hiszen közvetlen és termékeny alkotó volt – tette hozzá Baráth Fábián szobrászművész.