2022.08.07. 06:55
Nagykamarási hölgy lett idén Magyarország mézkirálynője
A szakmai programok mellett vásári forgatag is várta a látogatókat.
Fotó: Pesti József
Mézédes élményekben bővelkedett a Nemzetközi Mézvásár és Méhésztalálkozó, melyet szombaton immár harmincnegyedik alkalommal rendeztek meg Jászberényben. Hazánk egyik legnagyobb méhészeti forgatagára az ország számos pontjáról és a határon túlról is érkeztek kiállítók, mézimádók. A nap fénypontja idén is a mézkirálynő választás volt.
Még a csapból is folyékony arany folyt szombaton a Jászság fővárosában. A rekkenő hőség ellenére rengetegen részt vettek a méhésztalálkozón, mely Ozsváth Laura Katalin mézkirálynő és kísérete, valamint a mézlovagrendek látványos felvonulásával kezdődött a városban. A méhészeket és mézfogyasztókat Budai Lóránt polgármester, Pócs János országgyűlési képviselő és Molnár Klaudia, a Jászsági Méhész Egyesület elnöke köszöntötte a Bercsényi úti Sportcsarnokban.
Harmincnegyedik alkalommal találkozunk és elmondhatjuk, hogy az elmúlt harminchárom évben nem történt annyi változás, mint a mögöttünk hagyott egy évben.
– Háború dúl a szomszédunkban, aszállyal, inflációval és néha beszerzési gondokkal küzdünk. Nagy István agrárminiszter türelmet kér a méhészektől, át kell hidalnunk ezt a nehéz időszakot. Nem vagyunk könnyű helyzetben, hiszen nem létfontosságú élelmiszert termelünk, azonban olyan szakmát folytatunk a méhek révén, mely létfontosságú – mutatott rá megnyitó beszédében Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke.
A köszöntők sorában Ozsváth Laura Katalin mézkirálynő háláját fejezte ki azért, hogy egy éven keresztül szolgálhatta a magyar méhészet és méz jelenét, illetve jövőjét. A hagyományoknak megfelelően a mézvásáron adták át a Jászsági Méhész Egyesület, a Jász Múzeum és a jászdózsai önkormányzat által alapított Zsidei Barnabás-díjat.
Az elismerést ezúttal Gégény Benjámin méhész vehette át, aki tizenhét éven át volt az OMME Bács-Kiskun megyei szaktanácsadója. A rendezvényt szakmai fórum kísérte, melyen többek között az ágazati aktualitásokról és a mézpiac helyzetéről is szó volt.
A vásári forgatagban megtalálható volt minden, ami a méz előállításával és felhasználásával kapcsolatos. Mintegy százharminc kiállító kínálta a különböző méhészeti eszközöket és termékeket, valamint kézműves portékákat. Ez a nap nemcsak a munkáról szólt, hanem a kikapcsolódásról is. Gyermekprogramok, rajzverseny, füstölőgyújtó és keretszegező verseny, illetve élő méhcsalád kezelésének bemutatója színesítette a találkozót, melynek fénypontja idén is a mézkirálynő választás volt.
A szakmai zsűri idén tíz jelölt közül választotta ki a mézkirálynőt.
Döntésük alapján a nagykamarási Mohácsi Klaudia fejére került a korona, aki egy éven keresztül képviseli a hazai méhésztársadalmat és népszerűsíti a magyar mézet, méhészeti termékeket.
Első udvarhölgyének Girhiny Alexandrát választották meg, aki Edelényből érkezett a versenyre. A második udvarhölgy pedig Csapó Noémi lett. Ő bizonyult egyébként a közönség kedvencének is, hiszen a közönségdíjat a győri lány vihette haza.
Családi örökség a méhek szeretete
A mézkirálynő, Mohácsi Klaudia bemutatkozójában elmondta, hogy egy Békés megyei kis faluból, Nagykamarásról érkezett a találkozóra. Családi öröksége a méhek szeretete. Nagypapája kezdte a méhészkedés, majd az édesapja folytatta, ő pedig négy éve kezdett el tíz családdal méhészkedni. Pénzügyi, számviteli tanulmányokat folytatott, jelenleg értékesítőként dolgozik.
Mézkirálynőként szeretné jó hírét vinni a magyar méznek és célja, hogy minél többen megismerjék a méhészeti termékek jótékony hatásait. Magyarország új mézkirálynője „nehézséget a kaptárba” köszöntéssel kívánt mézzel teli kaptárokat és erős méhcsaládokat a méhészeknek, hiszen ha nehéz a kaptár, az azt jelenti, hogy a méz is sok.
Nemzetközi Mézvásár és Méhésztalálkozó Jászberényben
Fotók: Pesti József