2024.08.05. 13:55
Beszédes számok: kiadta a rendőrség, évente mennyi gyermekbántalmazás történik a Jászkunságban
Óriási visszhangot keltett a szolnoki kalandparkban történt eset, amikor egy jászberényi karateedző felrúgta a rábízott kisfiút. De Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében vajon mennyi gyermek válik erőszak áldozatává egy évben?
Sokakat megdöbbentett az az eset, ami a szolnoki kalandparkban történt néhány hete. Egy jászberényi karateedző felrúgott egy rábízott kisfiút, aki fejjel csapódott a földbe. Roliért összefogtak a motorosok, hogy élményeket szerezzenek neki, sőt a Hungaroringre is elutazhatott. A napvilágra került videó kapcsán felmerült a kérdés, vajon mennyi gyermek válik erőszak áldozatává a Jászkunságban évente?
Sokféle módon válhat a gyermek erőszak áldozatává
A gyermek-, és fiatalkorúakat érintő erőszak leggyakoribb formája a kiskorú veszélyeztetése, illetve a testi sértés Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében. Az utóbbi években a szexuális bűncselekmények száma drasztikusan csökkent a Jászkunságban. Az adatokat táblázatban is összefoglaltuk, melyből jól látható, hogy a kiskorú veszélyeztetés és a szexuális erőszak száma csökkent 2022-ről 2023-ra, míg a testi sértések száma némiképpen megemelkedett ugyanezen két évben. Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a gyermekkorúakat érintő erőszakos bűncselekmények száma 2022-ben 105 volt, tavaly viszont már mindössze 76 ilyen esetben intézkedtek a rendőrök. Az idei év első félévében 39 alkalommal avatkoztak be. A fiatalkorúak esetében is csökkenő a tendencia.
Minél előbb forduljunk a hatósághoz!
András Hunor Leheltől, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferensétől megtudtuk, hogy a bántalmazásokkal kapcsolatos bejelentések, jelzések sokféle úton eljuthatnak a hatósághoz.
– A tapasztalatok szerint a szülői, vagy gondviselői, illetve a gyermekek felügyeletével, gondozásával, ápolásával megbízott személyektől érkező jelzések a leggyakoribbak – sorolta.
A gyermekbántalmazás fogalma alatt – a fizikai bántalmazás mellett – az elhanyagolást, az érzelmi bántalmazást és a szexuális abúzust értjük.
– Kiemelten fontos az erőszak bármely formájának időbeni felismerése, hogy a segítség minél hamarabb érkezhessen. Ezért arra kérjük az állampolgárokat, hogy segítsék a munkánkat azzal, hogy észlelés esetén – akár anonim módon – a lehető legrövidebb időn belül bejelentést tesznek – nyilatkozta.
A gyermekek védelme kiemelten fontos a rendőrség számára, ezért mindent megtesznek, hogy az elkövetőkkel szemben a lehető legrövidebb időn belül eljárjanak, így van ez Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is.
Hogyan tehetünk bejelentést?
Amennyiben az erőszak bármilyen formáját tapasztaljuk a bejelentést megtehetjük a rendőrség 112-es segélyhívó számán, illetve a lakhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon, vagy elektronikus úton online kitölthető elektronikus űrlapon.
– Megtehető továbbá a 06-80-555-111-es ingyenes zöldszámon, amelyen kollégáink a nap 24 órájában fogadják a bejelentéseket – fogalmazott András Hunor Lehel, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense.