2024.07.12. 18:00
Futótűzként terjedt el a tűzgyújtási tilalom
Tilos tüzet rakni a külterületi helyeken. A szakemberek azt javasolják, hogy még a kertekben, grillezéskor, bográcsozáskor is inkább elektromos vagy gáz grillt használjunk. Tűzgyújtási tilalom van, mert a tűz nem játék.
Vármegyéről vármegyére „terjedt”, mostanra az egész országot érinti. Az egész országot sújtó kánikula miatt a hatóságok döntése szerint július 11-től Magyarország teljes területén tűzgyújtási tilalom van érvényben.
– Ennek értelmében csütörtöktől tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban, de még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A parlag- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes időszakban – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A szél segíthet a tűz terjedésében
Ahogy a hivatal honlapján olvasható: az ország egész területén a kánikula következtében minden fás, száraz növényekkel borított területen megnőtt a tűz kialakulásának kockázata. Az aszályos körülmények és az extrém száraz biomassza miatt akár már egy kisebb szél is gyors tűzterjedést eredményezhet, a felszíni tüzek pedig könnyen 15-30 méteres lángmagasságú koronatűzzé fejlődhetnek. A fokozott tűzkockázatot mérlegelve rendelte el a Nébih – a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) egyetértésével az egész Magyarországot érintő tűzgyújtási tilalmat.
– A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében, ideértve az interaktív tűzgyújtási tilalom térképen jelölt területeken található tűzrakó helyeket, a vasút és közút menti fásításokat, továbbá a parlag- és gazégetést is – részletezik.
Tartsuk be a tűzgyújtási tilalom előírásait!
A hatóságok azt javasolják a lakosságnak, hogy a tilalommal nem érintett belterületen is zárt égésterű eszközöket, elektromos vagy gáz grillt használjanak, mert a nyitott égésterű szén, esetleg fatüzelésnél az égő, izzó, parázsló növényi részek (zsarátnokok) több száz méterre is képesek elrepülni, majd meggyújtani az ottani növényzetet és éghető anyagot, ezzel veszélyeztetve a növény- és állatvilágot, az emberi életet és anyagi javakat.
Kérik továbbá, hogy fokozottan ügyeljenek a tűzgyújtási tilalom betartására, hiszen a felelős magatartással hatalmas környezeti és vagyoni kár előzhető meg. Gondoljunk arra, hogy egy másodperc odafigyeléssel elkerülhető lehet egy száz órás tűzoltás és a száz éves erdészeti helyreállítás.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu vagy a www.katasztrofavedelem.hu honlapján elhelyezett térképen, illetve a kapcsolódó információs anyagokból lehet tájékozódni.