2023.02.05. 15:27
Fiókban bukkant a véres késre – a brutális zagyvarékasi gyilkosság felderítésében is részt vett a nyomozó
Rendőrtanulóként fegyveres rablót fogott el kollégáival, akkor döntötte el, hogy nyomozó lesz. Később részt vett a kriminalisztika történetének is meghatározó súlyú bűnügye, a zagyvarékasi emberölés felderítésében: ő találta meg a véres kést a ház egyik fiókjában. Hamar Dezső őrnagy ma a Mezőtúri Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályát vezeti.
A 2016-os zagyvarékasi emberölés meghatározó szerepet tölt be a mai napig Hamar Dezső munkájában
Forrás: Zsaru magazin
Fotó: Marosfalvi Péter
– Nem mehetünk el szó nélkül a közelmúltban történt újbudai eset mellett, melyben egy rendőr életét veszítette. Mit érez, mit gondol egy bűnügyekkel foglalkozó rendőr, amikor ilyen cselekmény történik?
– Ilyenkor minden „kék” szíve összeszorul, és egy emberként áll ki a kolléga mellett. Nem lenne helyén való azt latolgatni, hogy mit kellett, mit lehetett volna esetleg másként csinálni, hogy elkerülhető legyen a tragédia. A másodperc tört része alatt számos körülmény egyszerre játszhatott szerepet abban, hogy végül a halálos sérülés bekövetkezett. Mélyen megérintett az eset és együtt érzek Baumann Péter családjával, kollégáival. Sajnos egyre veszélyesebb világot élünk, melyben könnyen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek az intézkedő rendőrök is.
– Ön került már veszélyes helyzetbe?
– 2002-ben kezdtem a pályámat Miskolcon a rendőr szakközépiskolában. Még hallgató koromban, gyakorlati képzést töltöttem a Szolnoki Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztályán, amikor az egyik szolgálatban fegyveres rablásról érkezett riasztás. Két elkövető egy magánházban megtámadta a sértettet, megkötözték és értékei átadására kényszerítették. Lakott a felső szinten egy lány, akiről nem tudtak a tettesek, nem vették észre, hogy otthon van. Ő értesítette a rendőrséget. A helyszínen menekülés közben sikerült a kollégáimmal elfogni mind a két személyt. Az intézkedésben magam is aktívan részt vettem, a helyszínbiztosítás során pedig betekintést nyertem a megyei bűnügyi szolgálat forrónyomos tevékenységébe is.
– Ez hatással volt a döntésére, hogy a bűnügyek felé „fordul”?
– Tulajdonképpen igen. Gyakorlatilag ez volt az első eset, amikor büntetőeljárással összefüggő intézkedéseket láthattam, ott határoztam el, hogy ha lesz lehetőségem, mindenképpen nyomozó szeretnék lenni.
– Az én olvasatomban egy nyomozó kicsit pszichológus is...
– Meglehet.
A bűnügyi munka szerves része az elkövető személyiségének, illetve annak torzulásának vizsgálata. A nyomozás keresi annak magyarázatát, hogy mi volt az indíték, mi motiválta a tettest, cselekménye végrehajtásában.
– Gondolom a szituáció teljesen más egy csalás vagy egy gyilkosság esetében. Volt igazán emlékezetes esete?
– Kétségkívül a 2016-os zagyvarékasi emberölés meghatározó szerepet tölt be a mai napig a munkámban. A bűncselekmény tárgyi súlyát igazolja, hogy a Rendőrmúzeum is feldolgozta az eljárás anyagát, miután ez az emberölés a kriminalisztika történetének is meghatározó súlyú bűnügye volt. A sértett tinédzser korú lánya hosszabb időn keresztül tervezte édesanyja megölését, tehát nem indulati cselekmény vezérelte. A lány barátját én hallgattam ki.
Előtte, az elsődleges intézkedések bevezetése során végzett kutatáskor én találtam meg azt a kést, ami az elkövetés eszköze volt, mely döntő súlyú tárgyi bizonyítási eszközt jelentett.
A kést a lány barátja rejtette el a kistestvér szobájában, máig előttem van, amikor egy fiókban játékok között megtaláltam a véres kést. Ettől kezdve kétséget kizáróan a helyszínre „tudtuk tenni” a lány barátját, aki kihallgatása során tényfeltáró beismerő vallomást tett. Nem szeretném a kihallgatás során alkalmazott taktika részleteit elmondani,
de emlékszem a pillanatra, amikor a fiú belátta, hogy nincs értelme tovább tagadni, majd könnyeivel küszködve részletesen beszámolt arról, hogy a barátnőjével hogyan ölték meg a lány édesanyját.
– Mennyire megterhelő lelkileg ez egy rendőrnek?
– A nyomozó is ember. Igaz, az egyén személyisége határozza meg, hogyan viszonyul a mindennapok megpróbáltatásaihoz. Vannak olyan szakterületek, amelyek jobban megterhelik a kollégát, így például egy helyszíni és halottszemle bizottság vezetőjét, de vannak olyan munkakörök is, amelyek inkább adminisztratív jellegűek, így nem, vagy csak kevésbé jelentenek pszichés megterhelést.
– Mitől lesz sikeres egy nyomozó?
– A nyomozó munka nagyon összetett, hiszen, hogy csak néhányat említsek, a közigazgatási hatósági, a bűnügyi, a körözési eljárások széleskörű jogi ismeretet követelnek és komoly szakmai tudás kell ahhoz, hogy nyomozóként az ember helyt álljon. Vezetőként valamennyi, a bűnügyi tevékenységhez kapcsolt szakterületet ismernem kell. Mindezt folyamatos önfejlesztés alapján kell szinten tartanom az irányításom alá tartozó bűnügyi osztály törvényes működésének biztosítása érdekében.
– A Mezőtúri Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályát vezeti. Miben más egy kisebb településen a bűnügyi osztály, nyomozók munkája, mint egy nagyvárosban?
– A főkapitányság bűnügyi szolgálati ágának hatáskörébe tartozó bűncselekmények súlyosabb minősítésűek, azonban maga a felderítési munka szignifikánsan nem tér el a helyi rendőri szerv által folytatott tevékenységtől. A bűnügyi munka célja a bűncselekmény elkövetőjének azonosítása, vele szemben az eljárás lefolytatása, emellett kiemelt jelentőséggel bír a sértettek viktimológiai (áldozattan, áldozattá válás – a szerk.) helyzetének vizsgálata és a kriminalisztikai elemzések alapján, a lehetőségekhez képest minél szélesebb körű, bűnmegelőzési tevékenység folytatása. Tekintettel arra, hogy a főkapitányság hatáskörébe a kiemelt bűncselekmények tartoznak, a helyi kapitányságok ügyfeldolgozó tevékenységéhez több esetszám, eljárás tartozik.
Járőrből vált bűnügyi nyomozóvá, majd osztályvezetővé
Hamar Dezső rendőrőrnagy hivatásos szolgálatát 2004. július 1-én kezdte járőrként a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság Szolnoki Rendőrkapitánysága Őr- és Járőrszolgálati Osztályának állományában. 2005 áprilisában a szolnoki kapitányság Bűnügyi Osztály Életvédelmi és Rablási Csoportjának nyomozója lett. Négy évvel később, 2009. február 1-től a megyéhez került át, ahol ugyancsak nyomozói feladatokat látott el.
2015-ben elvégezte a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Bűnügyi Nyomozó Szakát, bűnügyi igazgatásszervező (bűnügyi nyomozó) végzettséget szerzett. Ugyanezen év decemberétől, tiszti kinevezésével egy időben a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatósága Bűnügyi Osztályán nyomozótiszt, 2016. március 1-től főnyomozó, december 1-től pedig kiemelt főnyomozó lett. 2020. június 1-től – tizenhat év bűnügyi szakmai háttérrel – a Mezőtúri Rendőrkapitányságon dolgozik, előbb a Bűnügyi Osztály vizsgálati alosztályvezetője, majd nyomozó alosztályvezetője lett, tavaly november 1-jén pedig osztályvezetővé nevezték.