2024.02.28. 12:05
Lepkehimlő: fontos, hogy ezt tudja a betegségről
A vírus gyorsan terjed az óvodákban és az iskolákban, nincs rá gyógyszer.
Illusztráció
Forrás: Shutterstock
Fotó: George Rudy
Piros kiütéseit mutatta a karján és a lábán egy kisfiú a Tényeknek. A piros foltok hasonlítanak a csalánkiütésre. A gyerek a lepkehimlőt kapta el, ami miatt lassan két hete hiányzik az iskolából.
A szülők először gyermekük arcán veszik észre a foltokat, általában ott jelennek meg, lepke formában.
A betegség alatt megfázásos tünetek jelentkeznek, de van olyan is, akinél láz, viszketés és ízületi fájdalom is kialakul.
„Nagyon fontos, hogy sokan összekeverik a bárányhimlővel, míg a bárányhimlő ellen van védőoltás, a lepkehimlő ellen nincs. Ezt a Parvo B19 nevű vírus okozza, és mivel vírus, ezáltal hiába az aggódó szülő és bármennyire is segítek, antibiotikumot felesleges adni”
– hangsúlyozta Vana Richárd családorvos.
A betegség cseppfertőzéssel terjed, viszont mire a kiütések megjelennek, addigra a vírus fertőzőképessége szinte teljesen lecsökken. Emiatt az óvodákban és az iskolákban is egyre gyorsabban terjed. Ezért ha egy gyerek megbetegszik, csak akkor mehet vissza a közösségbe, ha a gyógyulását orvos igazolja.
A betegség egyébként elsősorban kisebb gyerekeket fertőz meg, és sokszor teljesen tünetmentes. Ha pedig már valaki elkapta, annak életre szóló védettséget alakít ki a szervezete.
Bulvár-celeb
- Nagy bajt jelezhet: sose legyints, ha így fáj a fejed
- Gyász: kiderült mikor és hol lesz Nemere István temetése
- Megasztáros tetkót varratna magára Dénes Dávid
- Eltemették a tragikus körülmények között elhunyt énekest, Liam Payne-t
- Gyakran felébred hajnali 3 és 4 óra között? Ez az oka