emelkedés

2018.05.14. 21:42

Szállodaszövetség: Kiemelkedő első negyedévet zártak a magyarországi szállodák

A belföldi kereslet kiemelkedő növekedése a növekvő kereseteknek, az ennek hatására tovább javuló vásárlási hajlandóságnak, a SZÉP-kártya népszerűségének, és nem utolsósorban a márciusi két hosszú hétvégének tulajdonítható.

Kiemelkedő márciust és első negyedévet zártak a magyarországi szállodák, minden fontos mutatóban jelentős növekedést mértek – derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) legfrissebb, hétfőn elküldött első negyedéves elemzéséből.

A jelentés kiemeli: a szálláshelyek árbevétele márciusban országos szinten 18,4 százalékkal, Budapesten 17 százalékkal, vidéken 19,8 százalékkal, a Balatoni régióban 30,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az első negyedévben országosan 14 százalékkal, a fővárosban 12,5 százalékkal bővült. Az első negyedévben a belföldi szállodai vendégéjszakák száma 13,8 százalékkal, a külföldieké 6,3 százalékkal emelkedett.

A belföldi kereslet kiemelkedő növekedése a növekvő kereseteknek, az ennek hatására tovább javuló vásárlási hajlandóságnak, a SZÉP-kártya népszerűségének, és nem utolsósorban a márciusi két hosszú hétvégének tulajdonítható – emelte ki a szállodaszövetség.

Hozzátették: a kártyafelhasználás március végéig 10,9 százalékkal, márciusban 11,6 százalékkal haladta meg a múlt évit.

Felhívták a figyelmet arra, hogy az első negyedévben a szállodákban jelentkező összes vendégéjszaka 41,3 százaléka, a belföldi vendégéjszakák 11,8 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 67,1 százaléka, az összes szállodai árbevétel 46,9 százaléka, szobaárbevétel 52,2 százaléka a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás – szobaszám – 35 százaléka volt Budapesten.

A Balatoni régióban a szállodák összes forgalma 20,0 százalékkal, a szobaárbevétele 11,1 százalékkal múlta felül a bázist. A Balatoni régióban az első negyedévben a szállodai vendégéjszakákból 71,7 százalék volt a belföldiek, 28,3 százalék volt a külföldiek részaránya. A külföldi vendégéjszakák száma a bázishoz képest 12 százalékkal, a belföldieké 19,5 százalékkal emelkedett.

Idén az első három hónapban a kelet-közép-európai régióban vizsgált 5 főváros – Bécs, Budapest, Prága, Pozsony, Varsó – között Budapest az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel (REVPAR) alapján 43,8 euróval a 4. helyet érte el Bécs, Varsó és Prága mögött, Pozsony előtt.

A külföldi vendégéjszakák számának növekedése főleg az átlagon felül bővülő izraeli (+25,8 százalék), cseh (+14,5 százalék), német (+10,2 százalék), román (+8,1 százalék), orosz (+8,1 százalék) és olasz (+6,6 százalék) keresletnek volt köszönhető.

A magyarországi szállodákban jelentkező összes külföldi vendégéjszaka 82,7 százaléka Európából, 11,5 százalék Ázsiából, 4,9 százaléka Amerikából, 0,8 százaléka Ausztráliából és Afrikából érkezett. Az európai országokból 5,5 százalékos, az EU-ból 5,7 százalékos, Ázsiából 14,9 százalékos volt a növekedés.

Az év első három hónapjában vidéki szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 13,5 százalékkal, a külföldi 9,7 százalékkal emelkedett. Utóbbi az olasz (+39,1 százalék), a szlovák (+17,7 százalék), az ukrán (+17,1 százalék), a cseh (+13,4 százalék), az orosz (+9,8 százalék), a román (+11,2 százalék) átlagnál gyorsabb erősödésének tulajdonítható. Ugyanakkor csökkent a vendégéjszakák száma Lengyelországból, 22,3 százalékkal.

A szállodai kategóriák között országos szinten és Budapesten is a háromcsillagos hotelek teljesítettek a legjobban, ezeknél a bruttó Revpar mutató növekedése 10,4 százalékos, illetve 13,9 százalékos volt.

Március végéig országos szinten összesen 4 hotel nyílt meg 287 szobával, ebből 3 Budapesten 271 szobával, 1 vidéken 16 szobával.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!