SZOLNOK

2017.10.02. 11:33

Gyarapodhat a vidék: ezermilliárdos támogatáshoz segítették hozzá a gazdálkodókat

Erősödő agrár- és élelmiszergazdaság, jólétben gyarapodó vidék címmel tartott konferenciát a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) pénteken.

A mezőgazdasági fórum résztvevői a megyeházán hallgatják az előadásokat

Fotó: Fodor Orsolya

A számos gazdát vonzó rendezvényen a ­kamara eredményeiről és a következő ciklusban várható agrár­politikáról kaphattak összefoglalót az érdeklődők, a szolnoki megyeházán.

Mire számíthatunk 2020 után a közös agrárpolitikában?

– erre a kérdésre igyekezett választ adni előadásában Papp Gergely szakmai főigazgató-helyettes, eloszlatva azt a tévhitet is, hogy 2020 után megszűnnek a területalapú támogatások.

A gazdálkodók nem fognak elesni ezektől az összegektől, de több előírásnak kell majd megfelelniük.

Pontosan ugyan nem lehet tudni, mi várható majd az elkövetkezendő időszakban, a közös agrárpolitika (KAP) rendelet tervezete pedig várhatóan 2018 tavaszán fog megjelenni, főbb irányvonalait pedig környezeti fenntarthatóság, a piaci ellenálló képesség növelése és az innováció mentén alakítják ki.

Györffy Balázs, a NAK országos elnöke eddig elért eredményeikről, aktuális tennivalóikról tájékoztatta a népes hallgatóságot.

Hangsúlyozta, hogy a kamara 400 ezer tag érdekeit igyekszik képviselni.

Komoly sikerként értékelte a 650 fős falugazdász-hálózat kiépítését; e mellé egy szaktanácsadókból álló hálózatot is szeretnének indítani.

– Mintegy ezermilliárd forint támogatáshoz tudtuk hozzásegíteni a gazdálkodókat, ami hatalmas szám, ha figyelembe vesszük, hogy ezerháromszázmilliárd forint forrás van a vidékfejlesztési programban – mutatott rá.

Györffy Balázs (elöl), a fórum egyik előadója

A pályázatok a vidéki életnek is meghatározó részét képezik, ezért nagy jelentősége van, hogy a pályázat-előkészítő munkacsoportokban kamarai tagok és szakértők lektorálták a pályázatokat, azaz előszűrőként javaslatokat tettek, tanácsokat fogalmaztak meg a kiírásokkal kapcsolatban, majd egy pályázati tanácsadó hálózatot építettek fel.

Az élelmiszer-gazdaságot is ideértve két operatív programból tudnak a gazdák forrást lehívni: egyik a vidékfejlesztési program, másik a GINOP.

Versenyképességünk az uniós átlaghoz viszonyítva nem egy esetben 30-60 százalékos, ami azt jelenti, hogy elég komoly fejlődési lehetőség áll előttünk.

De mint kiemelte, az is árnyalja a képet, hogy van olyan ágazat is – a zöldség-gyümölcs –, ahol a feketegazdaság aránya eléri a 30 százalékot, ez pedig befolyásolja a mutatókat.

Szó esett az áfa kérdésköréről is, mely a belpiacokon való eredményesség fontos tényezője. Jelentős réteg nem fizeti meg az áfát, versenyhátrányt okozva a többieknek – a megoldás kulcsát pedig az 5%-os áfakulcs irányába való elmozdulás jelentheti; ez megjelenik a jövő évi költségvetésben is.

Beszélt arról is, hogy az élelmiszeripar a 2007–2013-as tervezési időszakban – a szőlészet-borászat ágazatot nem számítva – nulla forint támogatást kapott.

Jól működő élelmiszeripar nélkül azonban a magyar termelő sem tud sikeres lenni, ezért minden erővel igyekeztek változásokat elérni, ami sikerült is.

A mezőgazdasági fórum résztvevői a megyeházán hallgatják az előadásokat
Fotós: Fodor Orsolya

A vidékfejlesztési programban a mikro- és kisvállalkozásoknak most egy 200 milliárd forintos csomag áll rendelkezésére, elérték, hogy a közepes vállalkozások számára is legyen elérhető forrás a GINOP-ban 100 milliárd értékben, ennek fele visszatérítendő támogatás.

Próba jelleggel szolgáltatóközpontokat létesítettek, jó tapasztalatokkal, így további központokat fognak nyitni, többek között Karcagon is.

A gazdák számos szolgáltatást is igénybe vehetnek – a térítési díj egy része jóváírható a kamarai tagdíjból – de arra törekszenek, hogy a továbbiakban is minél szélesebb körű információval ellássák a tagokat és folyamatosan képezzék őket.

Jönnek a kamarai választások

Györffy Balázs arra is felhívta a figyelmet, hogy véget ért egy ötéves kamarai ciklus, a kamarai választásokra pedig ­november 3-án kerül sor.

Országosan a Magyar Gazda­körök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) 19 ­megyére, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) ­pedig kilenc megyére – köztük Jász-Nagykun-Szolnok megyére – nyújtott be küldöttjelöltlistát.

Megyénkben Fegyverneken, Jászalsószentgyörgyön, Jászapátin, Jászárokszálláson, Jászberényben, Karcagon, Kisújszálláson, Kun­hegyesen, Kunszentmártonban, Mező­túron, Szolnokon, Tiszaföldváron, Tiszafüreden, Törökszentmiklóson és Túrkevén lehet majd szavazni.

Fontos tudni, hogy a vesztes szervezetnek nem lesz lehetősége küldötteket delegálni a küldöttgyűlésbe.

Kovács Berta

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!