2019.02.03. 21:50
Vajon meddig bírja a klímaváltozást a tengeri élővilág?
A tudósok folyamatosan rosszabb és rosszabb forgatókönyveket vázolnak fel a jövőről.
Forrás: Shutterstock
A korábban becsültnél nagyobb mértékben, akár 1,32 méterrel is emelkedhet a világtengerek szintje 2100-ig az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) új klímaváltozási jelentésének tervezete szerint. A testület korábbi, 2013-as klímajelentése még legfeljebb 0,98 méteres tengerszint-emelkedést valószínűsített az évszázad végéig.
Az újabb jelentés tervezete szerint valószínűleg gyakoribbá válnak az „óceáni hőhullámok” is, az olyan jelenségek, amikor egy adott térségben szokatlan módon felmelegszik a tenger felszíne, a tűréshatár szélére sodorva a tengeri élővilágot.
A melegebb tengerfelszín és tengervíz növelheti az esők, az erős szelek és a ciklonok okozta nagy hullámzást.
Gyorsuló ütemben fogy a jég az Antarktiszon és Grönlandon a gleccserek olvadása következtében, és egyre több jel utal arra, hogy az észlelt változások visszafordíthatatlanok lesznek évszázadok távlatában – olvasható a tervezetben, amelyet a Kyodo News japán hírügynökség szerzett meg.
A jégtakaró gyors olvadása az egyik oka a tengerszint emelkedésének a tervezet szerint.
Egyre több a rendkívül alacsony oxigéntartalmú tengeri terület, ahol már kétséges az élőlények életben maradása – olvasható a tervezetben, amelyet szeptemberi közzétételéig még megvitatnak szakértők és kormányok is.