És mégis mozog

2017.09.21. 18:44

Újra megindult a gigantikus jéghegy

Az Antarktisz-félszigetről július közepén levált hatalmas jégtömb, az A68 már 18 kilométerre távolodott a Larsen C selfjégtől.

Forrás: flickr.com

Az 5800 négyzetkilométeres jégtömb – az elmúlt évtizedekben észlelt egyik legnagyobb jéghegy – előbb öt kilométerre távolodott el a selfjégtől, majd hetekig egy helyben állt. A szeptember 16-i műholdfelvételek tanúsága szerint azonban jelenleg már 18 kilométer széles szakadék tátong a kontinens és a jégtömb között – közölte csütörtökön az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA).

Daniela Jansen, a bremerhaveni Alfred Wegener Sarkvidék- és Tengerkutató Intézet (AWI) glaciológusa szerint a gigantikus jéghegy csak lassan sodródik a félsziget mentén, mert akadályozza a tengeri jég. A német kutató arra számít, hogy az A68 tovább sodródik észak felé, majd belekerül a sarkvidék körüli viharzónába, amely keleti irányba téríti el, ahogy korábbi hasonló esetekben történt.

A tudósok májusban jósolták meg, hogy nyáron leszakadhat a Larsen C jégselfből, vagyis a parti síkságról a tengerbe belenyúló jégtömegből egy hatalmas darab egy törésvonal mentén, amelyet 2014-ben fedeztek fel. A nagyjából 350 méter vastag jegű Larsen C az Antarktisz nyugati részén terül el, feltartóztatva az őt tápláló gleccsereket. A 200 méter vastag táblás jégtömb leszakadásával jégtömegének mintegy 10 százalékát veszítette el a selfjég.

A tengerből mintegy 30 méterre kiemelkedő, több mint 1000 gigatonnás A68 a negyedik legnagyobb jéghegy, amelyet valaha megfigyeltek. Annyi vizet tartalmazhat, amennyi a világ teljes vízfogyasztása öt év alatt.

Egy nemzetközi kutatócsoport az ESA egyik Sentinel műholdja révén követi nyomon az A68-at.

Borítókép: Flickr

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!