Forradalmasított diagnosztika

2021.12.19. 07:07

Nagy hatékonysággal mutatja ki a vírus mutációit egy magyar fejlesztésű teszt

A klinikai vizsgálatok szerint a teszt 4-10 perc alatt mutat eredményt, és csaknem 100 százalékos megbízhatósággal mutatja ki a vírus jelenlétét fertőző egyénekben.

Egy magyar cég olyan különleges PCR-analóg tesztet fejlesztett ki, amely a jelenleg ismert több mint 2,5 millió koronavírus-mutáns mintegy 99 százalékát kimutatja, köztük a legújabb omikronnak nevezett vírusvariánst is.  

A Sars-Cov-2 kórokozó kimutatására szolgáló, könnyen használható, izotermikus polimeráz láncreakció (iPCR) tesztet fejlesztett ki a Femtonics Kft.- közölte a társaság.

Tájékoztatásuk szerint a Pénzügyminisztérium Egészségipari Támogatási Program hozzájárulásával készült teszt 4-10 perc alatt mutat eredményt, és csaknem 100 százalékos megbízhatósággal mutatja ki a vírus jelenlétét fertőző egyénekben, a klinikai tesztek szerint.

Rózsa Balázs fizikus, orvos, agykutató szerint a digitális genetikai alapú teszt előnye, hogy várhatóan minden új, és jövőben megjelenő vírustörzsre, bakteriális vagy virális fertőzésre alkalmazható. A cég alapító-tulajdonosa úgy véli, hogy az alacsony költségű új eljárás forradalmasíthatja a labordiagnosztikát.

Rózsa Balázs az MTI-nek elmondta, hogy egy már meglévő eljárást gyorsítottak fel és finomítottak a fejlesztés során. Ennek köszönhetően a minták vizsgálatakor a vírus örökítőanyagának jelenlétét kimutató enzimatikus reakció, ami eddig több mint egy-másfél órát igényelt, az új teszt segítségével akár kevesebb mint 10 perc alatt képes lefutni. Így a teszt tizedannyi idő alatt mutat eredményt, mint a hagyományos PCR tesztek, és sokkal megbízhatóbb, mint a kereskedelmi forgalomban kapható antigén gyorstesztek.

Az új teszthez - hasonlóan a normál PCR-tesztekhez -, az orr- vagy szájgaratüregből vett minta szükséges - tette hozzá Rózsa Balázs.

Mint fogalmazott, a FEMTO-ID LAMP kit digitális genetikai alapú teszt a fertőző egyének detektálására összpontosít, megelőzve így a nem fertőző személyeket érintő szükségtelen korlátozásokat - tette hozzá Rózsa Balázs.

Borítókép: A koronavírusteszthez vett mintát kezel a Semmelweis Egyetem munkatársa az intézmény egyik mintavételi pontján, a salgótarjáni Szerpentin úti orvosi rendelőben 2020. május 13-án.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!