2023.10.30. 06:00
Vicces vagy ijesztő? A BD robotkutyája értelmet kapott, tökéletesen beszél
A ChatGPT segítségével tanították meg a négylábú robotot, hogy értelmesen válaszoljon a kérdésekre, és saját gondolatokat generáljon válaszként. Mi baj lehetne egy ilyen tréfásra öltöztetett kutyussal?
Forrás: Boston Dynamics/ Youtube
Sokszor láttuk már videókon a kereskedelmi forgalomban is régen kapható Spot robotot – aki lemaradt volna, érdemes a linkekre kattintania – futni, ugrálni és még táncolni is ... de most, az alábbi videóban megtekinthetjük Spot társalgását. És nem előre betanított produkcióról van szó, amiben magnószerűen felmondja a szöveget!
A Boston Dynamics által közzétett, kissé nyugtalanító videóban láthatjuk a robotkutyát bajusszal és fura szemekkel, feldíszítve, amint kifogástalan brit akcentussal cseveg a személyzet tagjaival, és körbevezeti őket a cég létesítményeiben. „Aki” itt megszólal, az bizony maga a kutya:
– Elkezdjük az utunkat? – kérdi Spot. „Az első érdekességünk a töltőállomások, ahol a Spot robotok pihennek és feltöltenek. Kövessenek, uraim.”
Ahogy látható, Spot immáron képes válaszolni a kérdésekre, és még a különben fogóként használt karja végén a „száját” is nyitogatja, hogy úgy tűnjön, mintha valóban beszélne.
A Boston Dynamics az OpenAI jól ismert ChatGPT API-ját, valamint néhány nyílt forráskódú nagy nyelvi modellt (LLM) használta betanításra, hogy a Spot „beszélgetni” tudjon. Ezután már csak hangszóróval kellett felszerelniük.
Matt Klingensmith, a Boston Dynamics vezető szoftvermérnöke elárulta, hogy csak egy „nagyon rövid forgatókönyvet” adtak Spotnak a felkeresendő helyiségekről. A robotkutya pedig ezeket a felkészítő információkat okosan kombinálta a testén elhelyezett kamerákból kapott képekkel, így tudott kreatívan válaszolni és viselkedni.
És ha ez nem lenne elég… A fenti nyolcperces videóból kiderül, messze nem a viccesre „díszített komornyik” az egyetlen személyiség, akinek a modorába Spot kutya bele tud bújni.
A bot egy 1920-as évekbeli régész, egy tinédzser és egy shakespeare-i időutazó személyiségét is könnyedén felveszi és előadja. Úgy tűnik, még humora is lehet, mert mikor felkérték, írjon hirtelenjében egy haiku-t, ezt improvizálta:
A generátor halkan dúdol egy örömtelen szobában. Olyan, mint a lelkem.
A Boston Dynamics állítása szerint néhány fura meglepetés is adódott, mikor Spotot idegenvezetőnek kérték fel. Például megkérdezték, hogy kik a „szülei”, mire átment oda, ahol a régebbi Spot modelleket állítják ki a cég irodaházában... És ahogy a nagy nyelvi modelleknél ezt már többször tapasztalhatták a mindennapi felhasználók is, az LLM, ha nem tudja a választ, akkor hajlamos „hallucinálva” kitalálni igaznak tűnő dolgokat. Spot például arra vetemedett, hogy kijelentse: Stretch, a dobozok mozgatására tervezett robot éppen jógázni készül.
Klingensmith azt írja a Boston Dynamics oldalán közzétett bejegyzésében, hogy „ezek a modellek [LLM-ek] segíthetnek olyan kulturális kontextust, általános józan észt, ismereteket és rugalmasságot biztosítani, amelyek számos robotikai feladathoz hasznosak lehetnek – például, hogy egy robotot csupán beszéddel lehessen feladatok elvégzésére utasítani."
Spot tényleg elég viccesen néz ki a videó alatt, mindig is remek volt a propagandája, kedvesnek – sőt, cukinak – akarják eladni, a népszerűsítő videókon táncol-ugrál, most meg éppen választékosan beszél. De nem árt az emlékezetünkbe idézni: ez az okos kutyus képes ajtókat nyitni és emberek után kémkedni. Elsősorban rendőrség és katonaság a megrendelője.
Digitália
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották
- Black Friday: még egy esetleges csalódás sem veszi el a magyarok vásárlási kedvét