Bulvár

2016.03.18. 06:05

Több településen is van saját meteorológiai állomás

Egyre több helyre telepítenek a megyében meteorológiai állomást. A lokális adatokat sokan figyelik: gazdák, közmunkások, önkormányzatok.

J. Zs. - K. B.

– Ide szereltettük fel a meteorológiai állomást, melyet az időkép.hu-val együttműködve üzemeltetünk itt, a hivatal udvarán – mutat a szerkezetre Hegyes Zoltán, Cibakháza polgármestere. Megtudjuk, az időjárás megfigyelő automatát hétről hétre egyre többen figyelik, főleg a gazdák, akik nyomon kísérik a lehullott csapadék mennyiségét, a szél- és hőmérsékleti adatokat.



– Mi is nézzük rendszeresen, hiszen közmunkásaink tavasztól őszig már több hektáron gazdálkodnak. Nem mindegy, hogy mit csináljanak aznap, kell-e nekik locsolni például – magyarázza a településvezető, hozzátéve, amióta tavaly üzembe helyezték a meteorológiai állomásukat, már több más település is csatlakozott hozzájuk, van már Cserkeszőlőn és Tiszakürtön is hasonló állomás. Olyan településeken tehát, ahol elsősorban mezőgazdasággal foglalkoznak.

A Debreceni Egyetem Agrártudományi Központjának Karcagi Kutatóintézete már régóta rendelkezik meteorológiai állomással, mely az Országos Meteorológiai Szolgálat rendszerébe tartozik. Az állomás elmúlt tíz évének adatait dr. Kovács Györgyi tudományos segédmunkatárs és dr. Zsembeli József igazgató napi szinten nézi, értékeli. Megtudtuk, csak a rövid távú előrejelzések nevezhetőek igazából pontosnak, ezért hosszú távú előrejelzésekbe az intézetben nem bocsátkoznak a szakemberek, az csak az Országos Meteorológiai Szolgálat hatásköre.

Évek óta működik az iskolában

Az újszászi középiskolások tanulmányaik során az időjárási elemek mérésével is megismerkedhetnek. A Szolnoki Műszaki Szakképzési Centrum Rózsa Imre Középiskolája és Kollégiuma 4–5 éve működtet egy oktatási célú meteorológiai állomást. Szabó László közismereti igazgatóhelyettes elmondta, a készülék előrejelzésre nem alkalmas, a külső és belső hőmérsékletről és páratartalomról, a csapadékmennyiségről, a szél sebességéről és irányáról gyűjt adatokat, melyeket néhány hónapra visszamenőleg képes a memóriában tárolni. Ám a korábbi évek mérési eredményit is eltárolták és azok tetszőlegesen visszakereshetők.



– Jönnek hozzánk gazdálkodók, cégek, diákok, s kérnek tőlünk időjárásra vonatkozó adatokat – mondta dr. Kovács Györgyi, hozzátéve, a már meglévő, 10 percenként mért adatokat tudják kiadni.

Hasonló időjárás-állomás segíti a gazdák, kertészkedők eligazodását az időjárásban Tiszaföldváron, Tiszakürtön és Cserkeszőlőn is. Földváron a múzeum udvarán állították fel az állomást, melynek adatai ugyancsak tíz percenként frissülnek. Az eredmények pedig szinte azonnal láthatók a múzeum weboldalán, nem egyszerűen számok formájában.
– A számítógépes program ugyanis látványos, mindenki által érthető grafikonokká alakítják át a napi-, heti adatokat. Tervünk, hogy mihamarabb mi is küldjünk adatokat Tiszaföldvárról az Országos Meteorológiai Szolgálathoz – mondta Béres Mária múzeumigazgató.

Cserkeszőlőn a szennyvíztelep mellett állítottak fel agro-meteorológiai állomást, ennek kiépítését éppen a helyi gazdák kezdeményezték, támogatták. S bár előrejelzést nem adnak ezek az állomások, a statisztikái igen hasznosak. Ha előrejelzésre kíváncsiak a gazdák, többek között a Dávid-naptárt figyelik.

– Ez így van – erősíti meg Benke Tibor kunszentmártoni gazda, aki minden reggelt azzal kezd, hogy megnézi, milyen volt és milyen lesz aznap az időjárás. Mert annak, aki a mezőgazdaságban dolgozik, ez a legfontosabb – állítja.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!